Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 11.04.2012

Polacy łowcami planet

20 lat temu rozpoczął się jeden z najciekawszych i najoryginalniejszych polskich projektów astronomicznych, tzw. Eksperyment Soczewkowania Grawitacyjnego - OGLE.
Teleskop KepleraTeleskop KepleraNASA

Jest on prowadzony przez naukowców z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego za pomocą naszego teleskopu w Las Campanas w Chile.

Dotychczas zaobserwowano m.in. kilka tysięcy przypadków pojaśnienia gwiazd przez przechodzące przed nimi niewidoczne obiekty należące do ciemnej materii. Odkryto setki gwiazd przyćmiewanych okresowo, zaś w kilku przypadkach potwierdzono, że przyćmiewające obiekty są planetami.

OGLE zdobył sobie uznanie na świecie, a pracujący w nim polscy astronomowie nie bez powodu nazywani są łowcami planet. Współpracownikiem projektu i jednym z pomysłodawców był nieżyjący polski astronom i astrofizyk prof. Bohdan Paczyński z Princeton University, wymieniany jako kandydat do Nagrody Nobla. W latach 80. zaproponował metodę mikrosoczewkowania grawitacyjnego - poszukiwania słabo świecących (lub nieświecących wcale) obiektów.

Badacze z OGLE współpracują także z różnymi międzynarodowymi grupami astronomów. Uczestniczą np. w projekcie ARAUKARIA kierowanym przez prof. Grzegorza Pietrzyńskiego.

Projekt przyniósł właśnie odkrycie nowego mechanizmu powstawania gwiazd pulsujących, a wiadomość o tym zamieszczona została w ostatnim numerze prestiżowego pisma "Nature".

Gośćmi audycji są znani i cenieni na świecie polscy naukowcy: prof. Andrzej Udalski - kierownik projektu i prof. Igor Soszyński, obaj z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Audycję prowadziła Dorota Truszczak.

(ag)

Więcej audycji o kosmosie posłuchaj na Moje Polskie Radio