Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 03.07.2012

Donosiciel czy sygnalista?

W krajach skandynawskich zainteresowanie dobrem publicznym jest niezwykle duże. Ktoś, kto widzi wokół siebie ewidentne przejawy naruszenia prawa od razu informuje o tym właściwe służby. Czy taki system "donoszenia" jest możliwy w Polsce?
Donosiciel czy sygnalista?Glow Images/East News

Dlaczego widząc zło wokół siebie nie reagujemy? Jak to możliwe, że ginie dziecko jak w np. Będzinie i nikt z sąsiadów nie podejmuje działań mających wyjaśnić tę sytuację, natomiast Ośrodek Pomocy Społecznej wypłaca jeszcze przez dwa lata od śmierci dziecka zasiłek na jego wychowanie? Czy jest to wynik pewnej narodowej urazy do terminu donosiciel, który historia zapisała w naszej mentalności czarnymi zgłoskami (zdrady narodowe i współpraca z okupantem, inwigilacje polityczne, lustracje itp).

W audycji "Wieczór naukowy" zapytaliśmy ekspertów czy współczesna wiedza psychologiczna wypracowała właściwe i skuteczne narzędzia do przekonania obywateli, że troska "o tego obok" jest nie tylko moralnym nakazem ale również obywatelskim obowiązkiem. I jak przekonać ludzi, że warto skorzystać z pomocy psychologa w procesie przebudowy myślenia torem interesu obywatelskiego. Proces ten rozpoczął się w USA, głównie w przemyśle a ludzie informujący o nieprawidłowościach nazywani są sygnalistami.

Gośćmi Artura Wolskiego byli: Dariusz Duma – filozof, psycholog biznesu, dr Jacek Kucharczyk - socjolog, Dyrektor Instytutu Spraw Publicznych i Jarosław Szulski - pedagog.

pg