Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Petar Petrovic 17.01.2013

Nie karm dziecka na okrągło

Eksperci biją na alarm. Źle żywimy dzieci. Dlatego Instytut Matki i Dziecka oraz Polska Grupa Ekspertów opracowały nowe zalecenia żywieniowe najmłodszych.
Bohaterka audycji bardzo długo czekała na zajście w ciążę (fotografia ilustracyjna)Bohaterka audycji bardzo długo czekała na zajście w ciążę (fotografia ilustracyjna)Glow Images/East News

To wskazówki głównie dla rodziców i placówek wychowawczo-opiekuńczych oraz leczniczych, które zajmują się dziećmi w wieku do 3 lat. Poradnik ten jest pierwszym kompleksowym źródłem informacji dla rodziców/opiekunów, który w przystępny, a zarazem merytoryczny sposób podaje zasady prawidłowego żywienia małego dziecka. Poradnik można już bezpłatnie pobrać ze strony Instytutu.

Prof. Anna Dobrzańska, Konsultant Krajowy w dziedzinie Pediatrii, przyznała, że jej działalność i zespołu ekspertów, z którym współpracuje od lat, była w tej sprawie niedostateczna. Co kilka lat uaktualniają oni zalecenia dotyczące żywienia dzieci, są one następnie publikowane, ale dostępne jedynie dla lekarzy. Okazuje się, że wiedza ta nie dociera do rodziców i nie wpływa na zdrowie dzieci.

- Postanowiliśmy coś zmienić (…) właśnie przygotowaliśmy podręcznik, gdzie ta wiedza została przełożona na użyteczno-praktyczny język dla rodziców, którzy karmią swoje dzieci – tłumaczyła w "Naukowym zawrocie głowy”.

Prof. Anna Dobrzańska przekonywała, że ma to niebagatelny wpływ nie tylko na najmłodszych, ale i dla całego społeczeństwa, gdyż wpływa na styl życia ludzi i ogranicza występowanie chorób cywilizacyjnych.

Badania wskazują, że przekarmiamy dzieci, połowa z nich ma nieprawidłowego wskaźnika masy ciała (BMI), karmimy je nieraz po dziesięć razy dziennie.

W Pierwszym Programie Polskiego Radia prof. Halina Weker z Instytu Matki i Dziecka, która opracowała merytorycznie poradnik żywienia dziecka w wieku od 1 do 3 roku życia, opowiadała, jak istotna dla zdrowia malucha jest właściwa organizacja posiłków podawanych mu w ciągu dnia.

- Te zalecenia są znane, mówimy o trzech posiłkach większych: śniadanie, obiad, kolacja i jednym lub dwóch posiłkach mniejszych – zaznaczyła.

W radiowej Jedynce przyznała, że w poradnictwie medyczno-żywieniowym bardzo często lekarze zauważają błędy związane z liczbą posiłków podawanych w ciągu dnia małych dzieci. Prof. Halina Weker zwracała uwagę, że dużym błędem jest podawanie dzieciom przez cały czas czegoś do jedzenia, do żucia. To Duzy błąd, gdyż ważne jest żeby organizm małego człowieka miał czas odpocząć. W razie problemów radziła, by skonsultować się z lekarzem dietetykiem.

Czy karmić dziecko nocą? Jakie mogą być skutki zbyt długiego karmienia butelką? O tym posłuchaj w dźwięku.

Rozmawiał Artur Wolski.