Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Maria Kąkol 01.02.2013

Uwaga kobiety! Profilaktyka pozwoli wam żyć

Co sprawia, że liczba różnego typu nowotworów stale rośnie? O tym, jak dbać o siebie powinny Polki, odpowiadał na antenie Jedynki dr Jerzy Giermek z warszawskiego Centrum Onkologicznego.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Dlaczego tak ważne są badania profilaktyczne? Jakimi metodami zwalcza się nowotwory? Jakie są cele Narodowego Programu Walki z Rakiem? Posłuchaj!
Czytaj także

Badania profilaktyczne bezwzględnie należy wykonywać, pozwolą uzyskać lepsze rezultaty leczenia przy jak najmniejszym uszczerbku dla organizmu. Dlaczego? Gość Jedynki wyjaśnia na przykładzie występującego u kobiet nowotworu piersi. - Jeśli pacjentka podda się badaniom jeszcze we wczesnej fazie rozwoju raka, interwencja będzie polegała wyłącznie na wycięciu powstałej w ciele zmiany. Jeżeli natomiast choroba wejdzie już w stadium zaawansowane, trzeba będzie amputować pierś – mówi dr Giermek w "Naukowym zawrocie głowy”.

Co jest przyczyną ciągłego wzrostu liczby nowotworów? – Po pierwsze, bardzo niewłaściwe nawyki – ocenia dr Giermek – Na przykład, palenie papierosów, dieta, w której dominują potrawy tłuste, a owoców i warzyw jest zdecydowanie mniej. Nie bez znaczenia jest też fakt, że społeczeństwo się starzeje – twierdzi gość "Naukowego zawrotu głowy”.

2 lutego dwadzieścia polskich ośrodków onkologicznych organizuje dzień otwarty. W projekt zaangażowane jest również Centrum Onkologiczne w Warszawie. – Będziemy wykonywać badania mammograficzne i cytologiczne, zachęcać do zerwania z paleniem i uczyć samobadania piersi – wyjaśnia dr Giermek. – Będzie też można dowiedzieć się, między innymi, na czym polega profilaktyka związana z rakiem jelita grubego.

Rozmawiał Artur Wolski.

(mk)