Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Emilia Iwanicka 08.04.2013

Nowotwory szyi i głowy łatwo jest zbagatelizować

Wszystko dlatego, że zaczynają się podobnie, jak wiele pospolitych chorób – ostrzegają onkolodzy.
Nowoczesna diagnostyka obrazowa to przyszłość medycynyNowoczesna diagnostyka obrazowa to przyszłość medycynyGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Prof. Henryk Skarżyński i prof. Andrzej Kawecki o nowotworach szyi i głowy (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Czytaj także

Z inicjatywy prof. dr hab. n. med. Wojciecha Golusińskiego - Prezesa Polskiej Grupy Badań Nowotworów Głowy i Szyi oraz prof. Henryka Skarżyńskiego - Konsultanta Krajowego w Dziedzinie Otolaryngologii - rok 2013 został ogłoszony ”Rokiem walki z nowotworami głowy i szyi”. Patronat medialny nad wydarzeniem ma Polskie Radio.

Nowotwór głowy i szyi jest jednym z sześciu najczęściej występujących nowotworów złośliwych u Polaków. Dotyczy on jamy ustnej, języka, podniebienia, wargi, gardła, krtani, gruczołów ślinowych, ucha, tarczycy, nosa i zatok przynosowych.

Odpowiedzią na stały, lawinowy wzrost zachorowań i wynikające z tego zagrożenia zdrowotne jest trwający właśnie, pierwszy Ogólnopolski Program Profilaktyki Wczesnego Wykrywania Nowotworów Głowy i Szyi. Jego ważnym elementem była debata, 08.04.2013 zorganizowana przez Komitet Kliniczny Polskiej Akademii Nauk.

>>> Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl

Na ten temat rozmawiali także goście "Naukowego zawrotu głowy” w Jedynce. Prof. dr hab. n. med. Henryk Skarżyński - Konsultant Krajowy w Dziedzinie Otolaryngologii podkreślał, że nowotwory te są rozpoznawane bardzo późno. - Bo pierwsze objawy są niecharakterystyczne. Mogą przypominać infekcję, chrypkę, mogą powodować przeszkody w przełykaniu. Łatwo to przypisać do pospolitych przypadłości, podczas gdy to już pierwsze objawy nowotworu – ostrzegał ekspert.

Co sprzyja rozwojowi tego typu nowotworów? Prof. Andrzej Kawecki, kierownik nowotworów głowy i szyi w centrum Onkologii w Warszawie wylicza dym nikotynowy, wysokoprocentowy alkohol i złą higienę jamy ustnej. - To tradycyjnie czynniki sprzyjające zachorowaniu na raka głowy i szyi. Jednak od niedawna wiemy, że u ludzi młodych dochodzi jeszcze jeden czynnik – infekcje wirusem brodawczaka ludzkiego, czyli wirusem HPV – tłumaczył prof. Kawecki.

Jak leczy się takie przypadki raka, jaka jest skuteczność ich leczenia? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

"Naukowy zawrót głowy” prowadził Artur Wolski.

(ei)