Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 20.05.2013

Międzynarodowy Dzień Badań Klinicznych: szanse i bariery

- Polscy pacjenci z różnych powodów nie mają dostępu do nowoczesnych terapii, w związku z czym czasami jedynym sposobem otrzymania nowego leczenia jest dla nich udział w badaniu klinicznym - mówi Wojciech Masełbas ze Stowarzyszenia na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych w Polsce.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneGlow Images/East News

Szacuje się, że dzięki nowym lekom, w ciągu 20-30 lat, średnia długość życia wzrosła o 5 lat. Szczególnie więc w Międzynarodowym Dniu Badań Klinicznych, który obchodzony jest 20 maja, warto przypomnieć o ich znaczeniu. - W Polsce przez ostatnie lata rejestrowanych jest około 500 badań rocznie, a liczba pacjentów biorących w nich udział waha się między 30 a 40 tysiącami - wyjaśnia Elżbieta Mokwińska, prezes Polskiego Związku Pracodawców Firm Prowadzących Badania Kliniczne Na Zlecenie.

Daje nam to 7 miejsce w Europie, ale trzeba powiedzieć, że ze względu na ograniczenia finansowe i prawne w Polsce badania kliniczne zlecają głównie koncerny zagraniczne, brak natomiast badań inicjowanych przez samych naukowców. - Badacze by chcieli i to bardzo, ale polskie prawo jest bardzo restrykcyjne i wysoko stawia poprzeczkę. Wszystkie związane z badaniami klinicznymi koszty przerastają nawet możliwości uniwersytetów - wyjaśnia Wojciech Masełbas, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych w Polsce.

A, jak dodaje Robert Krajewski, Senior Clinical Manager firmy PPD, tylko do 10 proc. badań kończy się pozytywni. - Szacuje się, że około 10 lat upływa od momentu rozpoczęcia badań nad cząsteczką do momentu jej pojawienia się w formie leku - podkreśla. Wszystko to czyni badania kliniczne bardzo czasochłonnymi i kosztownymi.

Jaką opieką otaczani są pacjenci biorący udział w badaniach klinicznych? Ile nowych cząsteczek pozwalających skuteczniej leczyć choroby odkryli naukowcy w ciągu ostatnich 20 lat? Zapraszamy do wysłuchania całej relacji Joanny Stankiewicz!

"Popołudnie z Jedynką" od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!