Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 25.05.2013

Zapach kwiatów kontra norki. Przelewice w obronie natury

- W jednym dniu w naszym ogrodzie potrafi być ponad 2000 zwiedzających. Co będzie, gdy zamiast aromatu kwiatów poczują wyłącznie zapach tysięcy zwierząt, szczególnie gdy dowiedzą się jakie jest przeznaczenie tej fermy - mówi Maria Syczewska, dyrektor Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach.
Ogród Dendrologiczny w PrzelewicachOgród Dendrologiczny w Przelewicach PAP/Lech Muszyński
Posłuchaj
  • Czy powstanie hodowla norek w sąsiedztwie Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach? (Teren mniej zabudowany/Jedynka)
Czytaj także

Na terenie działającego od 80 lat Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach oglądać można okazy roślin ze wszystkich kontynentów. Wrzosowisko, Aleja Róż, kolekcja oczarów, wąwóz drzew iglastych, źródła, stawy, Aleja Kalinowa, żyjące wśród roślin pawie, łabędzie, sikory, motyle i wiele innych, a także szkółka drzew i krzewów - to wszystko na ponad 30 h, które zajmuje placówka prowadząca także działalność edukacyjną.

Nad ogrodem jednak zawisła czarna chmura. Duński inwestor chce tuż przy ogrodu hodować norki.
- Norka to nie tylko puchate zwierzątko. Biorąc pod uwagę gniazdujące w parku ptaki trudno mi uwierzyć, że norki zostaną upilnowane - obawia się Katarzyna Misiak z pracująca w Ogrodzie.

Mieszkańcy Przelewic rozpoczęli zbieranie podpisów pod petycją przeciwko nowej inwestycji, którą zamierzają skierować m.in. do władz gminy. Podpisało się pod nią ponad 2000 osób. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie tłumaczy, że zgoda urzędu nie jest potrzebna w przypadku budowy fermy do 16 tysięcy norek.

- Sądzę, ze ta ferma nie powstanie. Jej lokalizacja ma się nijak do sąsiedztwa dóbr jakie mamy w okolicy: stawy rybne, ścieżki nordic walking, pszczelarze, Ogród Dendrologiczny, Natura 2000 - podkreśla sekretarz gminy Janusz Wójtowicz.

Jak działania podjęła gmina? Zapraszamy do wysłuchania całej relacji Marty Zabłockiej!

"Teren mniej zabudowany" na antenie Jedynki w każdą sobotę po godz. 14.00

tagi: NAUKA