Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 13.06.2013

Czyste technologie. Wycisną z węgla ile się da

W Katowicach powstało Centrum Czystych Technologii Węglowych. Ten największy badawczy projekt inwestycyjny w regionie wart jest 45 mln euro.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Prof. Krzysztof Stańczyk i mgr Jerzy Świądrowski o Centrum Czystych Technologii Węglowych (Jedynka/Naukowy zawrót głowy)
Czytaj także

Polska ma bogate zasoby węgla. Przemysłowe wystarczą na ok. 30 lat. Jednak zasoby geologiczne wskazują, że będzie to znaczniej dłużej. Węgiel od lat jest też paliwem, które w Polsce cieszy się dużą akceptacja społeczną, m.in. z uwagi na szacunek do bogatych tradycji górniczych i wydobywczych. Również dlatego w naszym kraju chcemy rozwijać nowe technologie dedykowane temu paliwu.

Celem powołania do życia Centrum Czystych Technologii Węglowych jest stworzenie wiodącego w Unii Europejskiej ośrodka badawczego oraz rozwoju know-how dla komercjalizacji innowacyjnych czystych technologii węglowych.Jest pomysł żeby produkować z węgla paliwa płynne i gazowe. Właśnie w tym kierunki czyste technologie zmierzają.

– Polegają na większej sprawności wykorzystania węgla. Im więcej energii z węgla zostanie wykorzystane, tym mniejsza jest emisja zanieczyszczeń jak CO2. Usuwamy siarkę, jej związki, związki azotu i pyły – wyjaśnił mgr Jerzy Świądrowski

Prof. Krzysztof Stańczyk, koordynator Centrum Czystych Technologii Węglowych zapewnia, że do pojęcia czystych technologii węglowych naukowcy podchodzą szeroko, zaczynając od pozyskania węgla. - Chcemy się skupić na badaniach wielkolaboratoryjnych i pilotowych. Ich wyniki są na tyle wiarygodne dla przemysłu, że ma on ochotę zastosować je w praktyce – powiedział. Jako przykład podał technologię bezpośredniego upłynniania węgla, jego przemiany w paliwo ciekłe.

Z prof. Krzysztofem Stańczykiem i mgr Jerzym Świądrowskim rozmawiał Artur Wolski.

tj