Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 18.07.2013

Nasze uszy w dobrych rękach. Polska liderem

Już nie tylko pierwsze wszczepienia implantów ślimakowych i unikalne w skali międzynarodowej Światowe Centrum Słuchu. - Dziś przedmiotem naszego zainteresowania jest też telemedycyna. Dzięki temu powstała pierwsza w świecie Krajowa Sieć Teleaudiologii - powiedział w Jedynce prof. Henryk Skarżyński.
Międzynarodowe Centrum Słuchu i Mowy w KajetanachMiędzynarodowe Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach PAP/Paweł Pawłowski

Ośrodek Diagnostyczno – Leczniczo – Rehabilitacyjny dla Osób Niesłyszących i Niedosłyszących "Cochlear Center" powstał 14 lipca 1993 roku. Rok wcześniej prof. Henryk Skarżyński przeprowadził pierwszą w Polsce przeprowadził operację wszczepienia implantu ślimakowego osobie niesłyszącej. - Wtedy był to problem zupełnie nieznany. Docierały do nas pojedyncze osoby - wspomina w rozmowie z Arturem Wolskim.

Ośrodek, a następnie Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, rozpoczął budowanie programu wczesnego wykrywania, aparatowania i rehabilitacji osób z wadą słuchu.

20-lecie Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu: "realizacja rzeczy niewyobrażalnych przynosi największe efekty" >>>

IFiPS oraz Światowe Centrum Słuchu otwarte w 2012 roku prowadzą także pierwsze w Polsce telekonsultacje i telerehabilitacje. - Kolega z drugiego końca świata może wprowadzić kamerę do nosa, ucha czy krtani, możemy rozmawiać ze sobą i z pacjentem. Wszystko odbywa się tak, jak w normalnych warunkach z tą różnicą, że pacjent nie musiał dojechać kilkadziesiąt, czy kilkaset kilometrów - wyjaśnił prof. Skarżyński w "Naukowym zawrocie głowy".

Dzięki działalności Instytutu Polska stała się liderem wczesnego wykrywania zaburzeń słuchu. - Udało nam się przed dwoma laty podpisać porozumienia naukowe, konsensusy europejskie dotyczące wykorzystania nowych narzędzi w badaniach przesiewowych i promujemy nasz program na całym świecie.

Czym skutkuje niedorozwój lub brak małżowiny usznej? Jak przebiega operacja wszczepienia implantu do pnia mózgu? Co się wydarzyło w dziedzinie otolaryngologii w czasie polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

(asz)