Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 18.06.2013

Wstydliwy problem - moczenie nocne u dzieci

Moczenie nocne, według opinii nefrologów i urologów dotyczy około 300 tysięcy dzieci powyżej piątego roku życia. To powszechne zjawisko wywiera ogromny wpływ na jakość życia dziecka, a także funkcjonowanie całej rodziny.
Wstydliwy problem - moczenie nocne u dzieciGlow Images/East News

Dzieci dotknięte problemem moczenia nocnego odczuwają lęk przed kompromitacją wśród rówieśników, izolują się. W swoim środowisku, mają poczucie niższej wartości. Obawiając się reakcji otoczenia, nie uczestniczą w wyjazdach grupowych wiążących się z noclegiem.

Moczenie nocne stanowi problem nie tylko dla dziecka, ale również dla rodziców. Ze względu na brak wystarczającej wiedzy oraz wyjątkowo wstydliwy temat rodzice często bagatelizują objawy, zamykają się na problem, nie potrafią o nim mówić. Tym samym nie wiedzą jak postępować z dzieckiem co potęguje frustracje, rozdrażnienie i utratę cierpliwości w walce z problemem.
Dzieci dotknięte problemem moczenia nocnego trafiają zbyt późno do lekarza lub wcale, tymczasem wczesna diagnostyka i leczenie pozwala uchronić je przed poważnymi psychicznymi i emocjonalnymi konsekwencjami tego schorzenia.

O diagnostyce i leczeniu moczenia nocnego u dzieci mówią: dr med. Hanna Szymanik-Grzelak i dr med. Grzegorz Paruszkiewicz.

Audycję prowadził Artur Wolski.