Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Kwasnicka 18.09.2013

60. urodziny Instytutu Oceanologii PAN. "Dobrze wiedzieć, co się pod wodą kryje"

- Placówka powstała jako wizja kresowianina, Stanisława Szymborskiego. Profesor chciał w latach 40. XX wieku ustanowić Instytut, który zajmowałby się badaniami podstawowymi środowiska morskiego - mówi prof. Janusz Pempkowiak, obecny dyrektor Instytutu.
Morze BałtyckieMorze Bałtyckiekkic/GNU/Wikipedia
Posłuchaj
  • 60 lat Instytutu Oceanografii PAN. O placówce rozmawiają prof. Ksenia Pazdro i prof. Janusz Pempkowiak (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Czytaj także

Instytut Oceanologii PAN skończył właśnie 60 lat. Zajmuje się nie tylko Bałtykiem, ale i Arktyką. Czym dokładnie? Na początku Instytut był tylko stacją morską, ale stopniowo rozrastał się. - Dobrze wiedzieć, co się w wodzie i pod wodą kryje - mówi prof. Janusz Pempkowiak.

60 proc. potencjału badawczego Instytutu skierowane jest obecnie na Morze Bałtyckie, ale nasi naukowcy zajmują się też Arktyką Europejską. Od lat 80. XX wieku Polacy prowadzą na Spitsbergenie badania związane z biologią i ekologią Arktyki. Instytut Oceanologii PAN organizuje rejsy badawcze statku RV "Oceania" na wody Morza Barentsa i Morza Norweskiego. Na "Oceanii" naukowcy mierzą temperaturę i zasolenie, badają prądy morskie i organizmy.

- W wodzie kryje się mnóstwo tajemnic, od sensacyjnych, jak odkryta ostatnio broń chemiczna, po cyrkulację wody - mówi prof. Pempkowiak w rozmowie z Krzysztofem Michalskim.

Naukowcy starają się także zapobiegać zagrożeniom poprzez badanie stanu zanieczyszczeń. Czym grozi zawartość biologicznych farmaceutyków i produktów ich rozpadu w wodach mórz? Czym jest eutrofizacja i jak zbadać falę tsunami? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której gościem była także profesor Ksenia Pazdro - szefowa Pracowni Biogeochemii i Geotoksykologii Morza.  biologicznych farmaceutyków i produktów ich rozpadu.

"Wieczór odkrywców" na antenie Jedynki w każdy piątek o godz. 21.30.

(ew)