Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 15.10.2013

Masturbacja, samogwałt, onanizm – fakty i mity

Onanizm należy potępiać czy można na to przymknąć oko? Wiele osób uważa, że masturbacja jest czymś patologicznym i nagannym z punktu widzenia moralnego. Co na to seksuolodzy, nauka i słuchacze Jedynki?
Masturbacja, samogwałt, onanizm  fakty i mityGlow Images/East News

- Kiedy mówimy o masturbacji z punktu widzenia życia seksualnego traktujemy ją jako jedną z form w rozwoju psychoseksualnym, czyli traktujemy ją jako normę rozwojową. Bez względu na to czy będzie ona występowała w okresie dojrzewania, czy w późniejszej fazie życia – tłumaczy w Jedynce prof. Zbigniew Izdebski.
Onanizuje się 28 proc. dorosłych kobiet i 64 proc. dorosłych mężczyzn - to wynik przeprowadzonych badań seksuologicznych w Polsce. Młodzież męska onanizuje się niemal w całości, żeńska - niemal w połowie. Lekarze twierdzą, że jest to przejściowa forma w rozwoju psychoseksualnym.
Dziś zmiany w mentalności społecznej oraz możliwość dotarcia w internecie do wiedzy seksuologicznej spowodowały, że w ludziach zaczął zanikać kompleks onanistyczny. Zmniejszyła się więc i tym samym liczba konfliktów wewnętrznych, stanów psychotycznych i nerwic z tego powodu.
Stosuje się nawet terapię onanizmem - u kobiet leczy się nim pochwicę, zaburzenia orgazmu, u mężczyzn trening masturbacyjny zalecany jest w uszkodzeniach rdzenia kręgowego i po zawale serca. Jednak problem masturbacji budzi nadal wiele kontrowersji szczególnie wśród seksuologów katolickich, gdzie wskazuje się na niebezpieczeństwo deformacji popędu, homoseksualizm czy zaburzenia we współżyciu z partnerem płci przeciwnej.
W Seksosferze z prof. Zbigniewem Izdebskim rozmawialiśmy o onanizmie, sprawie która ciągle bulwersuje i ma tak różne odcienia w swym znaczeniu. Posłuchaj całej rozmowy!
sm