Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 09.11.2013

Źródło siły i nadziei dla chorych i tych, którym ciężko żyć

Jak poradzić sobie z lekarską diagnozą, która dla wielu z nas oznacza wyrok? Jak stawić czoła chorobie nowotworowej i gdzie szukać wsparcia w najtrudniejszych chwilach?

300 tys. Polaków choruje obecnie na różne postaci choroby nowotworowej. Liczba ta niestety wykazuje tendencję wzrostową. To tak jakby chorowali wszyscy mieszkańcy Białegostoku, Katowic czy Lublina. Jak przyznają specjaliści, jest to jedna z chorób, z którymi nie walczymy, a oswajamy je.
Magda Prokopowicz
w wieku 27 lat zachorowała na raka piersi. Walczyła z chorobą, będąc w ciąży. Przeszła chemioterapię, skomplikowaną operację i urodziła zdrowe dziecko. W tym czasie doświadczyła wszystkich etapów choroby, nauczyła się otwierać zamknięte drzwi, dowiadywać się,  co jest prawdą, co mitem i odkryła, jak ważne w walce z rakiem jest pozytywne myślenie. Zmarła w 2012 roku, po siedmiu latach od pierwszej diagnozy.
– Ona była bardzo pięknym człowiekiem z misją pomagania innym i przekazywania sensu życia. By bez względu na to jakie są trudności, nie odpuszczać. Magda nie odpuszczała, co nie znaczy, że była tylko szczęśliwa. Chciałabym to odczarować, bo myślę, że robimy wielką krzywdę osobom promującym życie i radość życia w sytuacjach trudnych. Gubimy gdzieś tę wrażliwość, że nawet ten bohater ma te gorsze chwile. To tylko świadczy o tym, że Magda była człowiekiem z krwi i kości – opowiada dr Mariola Kosowicz, psychoonkolog.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>
Magda Prokopowicz założyła Fundację Rak’n’Roll, która po jej śmierci kontynuuje działania zmierzające do zmiany schematu myślenia na temat choroby nowotworowej. W październiku - pod patronatem Polskiego Radia - ukazała się książka "Magda, Miłość i Rak. Magda Prokopowicz o życiu, śmierci …i o nadziei."
– Słowo rak albo diagnoza nas samych paraliżuje, obezwładnia i odbiera zdolność logicznego myślenia. Potem chętnie słyszymy słowa "rak to nie wyrok". Trzymamy się tego, poddajemy leczeniu i mamy nadzieję, że uda się wyleczyć. Ja niestety należę do tej grupy osób, u których nie udało się wyleczyć choroby nowotworowej za pierwszym podejściem. I wiadomość o tym, że choroba powróciła była dla mnie jeszcze gorsza niż pierwsza diagnoza – mówi Maria Becker, która jest teraz poddawana chemioterapii.

Nauka w portalu PolskieRadio.pl >>>

Kto albo co może być wsparciem dla osoby poddanej długotrwałemu leczeniu? Jak powinni zachować się najbliżsi, przyjaciele, znajomi? Co jeszcze może zrobić nauka? Zapraszamy do wysłuchania całego programu, w którym swoimi refleksjami na temat wspierania osoby chorej na raka podzielił się z nami Ryszard Gimblewicz, mąż kobiety walczącej z nowotworem przez dwa lata.
Audycję "Problem z głowy" poprowadziła Katarzyna Kobylecka.

sm