Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 15.11.2013

Co kryje archiwum Bundu? Ruszają prace archeologiczne

Kamienica, w piwnicach której spoczęło archiwum lewicowej żydowskiej partii, znajdowała się na przedwojennym skrzyżowaniu ulic Świętojerskiej z Wałową w Warszawie. Dziś biegną one inaczej, a miejsce jest częścią Ogrodu Krasińskich. W poniedziałek 18 listopada ruszają tam archeologiczne prace.
Powstanie w getcie warszawskim. Fotografia z Raportu Stroopa. Oryginalny niemiecki podpis: Drużyna szturmowaPowstanie w getcie warszawskim. Fotografia z Raportu Stroopa. Oryginalny niemiecki podpis: "Drużyna szturmowa”Wikimedia Commons

O fakcie ukrycia w podziemiach budynku dokumentów dotyczących m.in. kontaktów Bundu z Armią Krajową i rządem RP w Londynie wielokrotnie wspominał ostatni przywódca powstania w getcie Marek Edelman.

Marek Edelman w Radiach Wolności >>>

Ich odnalezienie miałoby niezwykłe znaczenie dla historii. - Poprzez kontakty z polskimi władzami rola Bundu w powiadomieniu świata o tym, co się działo z polskimi Żydami pod niemiecką okupacją była ogromna - powiedziała była dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego Eleonora Bergman.

Archiwum owiane jest jednak tajemnicą. Dokładnie nie wiadomo, co może się w nim znajdować - Mogą w nim być nawet dokumenty pokazujące przygotowania do powstania w getcie - dodała dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Powstanie w getcie - serwis specjalny>>>

Również zdaniem Zbigniewa Polaka z Muzeum Historii Warszawy, który będzie nadzorował poszukiwania, rozwiązanie tajemnicy archiwum Bundu byłoby dużym wydarzeniem. Nie ukrywa jednak, że odnalezienie zbioru może być trudne. - Jeżeli piwnice (kamienicy) są zniszczone to szanse na znalezienie czegokolwiek maleją - powiedział Polak.

Zobacz serwis II wojna światowa >>>

Prace archeologiczne na terenie Ogrodu Krasińskich w Warszawie potrwają nawet cztery tygodnie.

Zapraszamy do wysłuchania relacji Witolda Banacha.

tj