Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 13.01.2014

Szaleństwo gier rozkwita w karnawale. Rozrywki starej Europy

Karnawał to czas nie tylko szampańskiej zabawy, ale również gry. Ponoć nigdzie nie ma tak żywej tradycji kart i masek, jak we Włoszech.
Szaleństwo gier rozkwita w karnawale. Rozrywki starej EuropyGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Jak w karnawale bawili się Europejczycy (Kultura w radiowej Jedynce)
Czytaj także

W XVIII wieku w karty grała cała Europa. Dziś tradycja ta zachowała się w niektórych częściach kontynentu, m.in. we Włoszech. Każdy region ma tam swoją charakterystyczną talię kart. - Na północy kraju, w Trydencie używane są karty francuskie, a na południu są inne kolory: kielichy, pałki, miecze i monety - tłumaczy Antonio Barra, tłumacz, erudyta i gracz.
W kwestii kart, podobnie jak w przypadku makaronu, trwa spór w świecie naukowym co do tego, kto był pierwszy: Chińczycy czy Włosi. Europejczycy twierdzą, że karty są wynalazkiem włoskim i swoje korzenie mają jeszcze w czasach imperium rzymskiego. Antonio Barra podkreśla, że mają one głównie funkcję towarzyską i jak mało co pomagają rozładować napięcie i złość.

Portret malowany słowem >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

Upodobanie do gier Włosi zdają się mieć we krwi: karty, kości oraz gry masek. Te ostatnie są szczególnie popularne w czasie karnawału. - Karnawał jest najbardziej widoczny w lutym, gdy się kończy. Wówczas dzieci chodzą w karnawałowym stroju, czyli maskach - opowiada Antonio Barra. Jak dodaje, każde miasto we Włoszech ma swoją maskę i swój ulubiony typ bohatera, m.in. z commedii dell’arte - ludowej komedii, która powstała w XVI wieku.
Karty, jak podkreśla Antonio Barra, mają funkcję towarzyską. Można dzięki nim zawierać przeróżne znajomości, a nawet awansować społecznie. Istnieje wiele anegdot na temat gier i znanych osobistości. Jedna z nich mówi, że Casanova przegrał jednej nocy ogromne pieniądze, warte dziś 4 mln euro.
Stawianie pasjansów, wróżby karciane, a także różne formy zabaw towarzyskich wykorzystujących kości, karty, szachy albo maski - to od czasów baroku typowe rozrywki Europejczyków. Kto wynalazł karty go gry? Na czym polega gra masek? Jakie były dawniej i na czym się opierały, a jakie są dziś formy więzi społecznych zacieśnianych poprzez gry, zwłaszcza w czasie karnawału?

Kultura w radiowej Jedynce >>>

O epoce gier, obejmujących niemal jak nałóg albo szaleństwo nawet najbardziej powściągliwych duchownych w XVIII wieku oraz o tradycji gry na południu Europy, szczególnie we Włoszech opowiadał wytrawny gracz i erudyta Antonio Barra. Posłuchaj całej rozmowy!
Audycję "Kultura w Radiowej Jedynce" prowadził Michał Montowski.
sm/pg