Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 03.06.2014

Polska przemian na najlepszych zdjęciach fotoreporterów

W ciągu ostatnich lat byliśmy w Polsce świadkami wielu ważnych wydarzeń. Stały się one kanwą dla wystawy "25 lat polskich przemian.
Wernisaż wystawy 25 lat polskich przemian. Fotokronika PAP we wnętrzach dawnej Drukarni Naukowo-Technicznej PAP przy ul. Mińskiej 65 w Warszawie. Na ekspozycji zgromadzono ponad 350 fotografii dokumentujących najważniejsze wydarzenia z najnowszej historii Polski, w tym przemiany 1989 r.Wernisaż wystawy "25 lat polskich przemian. Fotokronika PAP" we wnętrzach dawnej Drukarni Naukowo-Technicznej PAP przy ul. Mińskiej 65 w Warszawie. Na ekspozycji zgromadzono ponad 350 fotografii dokumentujących najważniejsze wydarzenia z najnowszej historii Polski, w tym przemiany 1989 r.PAP/Rafał Guz
Posłuchaj
  • 25 lat polskich przemian. Fotokronika PAP (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Czytaj także

Fotokronika PAP", na której można zobaczyć życie codzienne zwykłych ludzi oraz kulisy najważniejszych dla naszego kraju zdarzeń.

Wystawa "25 lat polskich przemian. Fotokronika PAP" to wyjątkowa okazja, by obejrzeć próbkę PAP-owskich archiwów. Zdjęciom towarzyszyć będą fragmenty depesz, bo PAP była obecna przy najważniejszych wydarzeniach ostatniego 25-lecia: upadku systemu komunistycznego w 1989 roku, powstaniu pierwszego niekomunistycznego rządu Tadeusza Mazowieckiego, pielgrzymkach Jana Pawła II do Polski, przyznaniu Nobla Wisławie Szymborskiej, wejściu Polski do NATO i Unii Europejskiej.
W środę 4 czerwca minie ćwierć wieku od pierwszych częściowo wolnych wyborów. - 25-lecie odrodzonej Polski to okazja, by spojrzeć wstecz i zobaczyć jak zmieniło się nasze otoczenie i jak my sami również zmieniliśmy się. Jaką cenę zapłaciliśmy, co się udało, a co jeszcze przed nami, a to wszystko można zobaczyć na wystawie, którą przygotowała Polska Agencja Prasowa - mówi prowadząca program Katarzyna Kobylecka.
Jak spośród tysięcy zdjęć PAP-u można wybrać te najbardziej charakterystyczne? - To niezwykle trudne zadanie i bardzo żmudna praca, ale jednocześnie fascynująca i fantastyczna. W Polskiej Agencji Prasowej jest 18 milionów negatywów, nasze archiwa są prowadzone od 1946 roku, a na zdjęciach można zobaczyć wszystko to, co działo się w Polsce: nasze życie codzienne, kulturę, politykę, sport, po prostu absolutnie wszystkie aspekty życia - opowiada Anna Brzezińska-Skarżyńska, kustosz wystawy.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Jak dodaje kustosz, przed wybraniem 100 zdjęć na wystawę obejrzała miliony fotografii. - Oprócz stu wydrukowanych zdjęć, można obejrzeć 360, które są pokazywane w naszym pokazie slajdów na stronie Fotokroniki PAP. Będzie je można również obejrzeć na wystawie w zrobionym przez nas kinie - mówi Anna Brzezińska-Skarżyńska. Jak dodaje, oprócz tego, że na wystawie pokazano znaczące wydarzenia, można również obejrzeć życie zwykłych ludzi.
Wystawa zaczyna się od zdjęć z lat 70. przez lata 80. - Pokazujemy PRL, który nie był takim, jak go teraz widzą młodzi ludzie, czyli taki trochę zabawny, bo trwa moda na PRL. Bardzo chciałam, by zdjęcia pokazywały prawdę o tamtej epoce, to o czym być może żeśmy już zapomnieli, że staliśmy w tych olbrzymich kolejkach, że większość towaru była na kartki, że było ZOMO, które polewało wodą i biło pałkami - opowiada kuratorka wystawy.
Na wystawie pokazywane są zdjęcia ok. setki autorów, więc żaden z fotoreporterów nie zdominował tej ekspozycji. Można na niej zobaczyć m.in. trzy zdjęcia Radosława Pietruszki, w tym jedno Aleksandra Kwaśniewskiego po ogłoszeniu wyników referendum o przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. - Po zakończeniu części oficjalnej, kiedy już większość kamer była wyłączona, a fotoreporterzy wyszli z Pałacu Prezydenckiego, przyszła spóźniona Danuta Hubner. Prezydent rozluźniony, czując się bardziej prywatnie złapał ją w objęcia i zaczął obracać wokół własnej osi, a ja miałem to szczęście, że mogłem ten moment uwiecznić - opowiada Radosław Pietruszka, fotoreporter PAP, podkreślając, że jest to jedno z jego najlepszych zdjęć.

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

Otwarcie wystawy w hali dawnej Drukarni Naukowo-Technicznej przy ul. Mińskiej w Warszawie nastąpi w czwartek 5 czerwca. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Radio.
W programie gościli: Anna Brzezińska-Skarżyńska i Radosław Pietruszka - fotoreporter, jeden z autorów zdjęć prezentowanych na wystawie.
"Naukowy zawrót głowy" poprowadziła Katarzyna Kobylecka.

Tym żył świat >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

sm/ag