Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 09.07.2014

Zapomniani bohaterowie wydobyci z mroków historii. "Arsenał Warszawa"

Choć nie mówi się o nich na lekcjach historii, mieli wpływ na losy państwa polskiego. 16-letnia sanitariuszka, która chciała uratować Krzysztofa Kamila Baczyńskiego czy siostry bohaterów "Kamieni na szaniec" to tylko niektórzy z nich. Ich losy przypominają uczniowie w ramach konkursu "Arsenał Warszawa".

W przygotowanych pracach filmowych, pisemnych i radiowych na temat jakiegoś wydarzenia z przeszłości stolicy widać - zdaniem inicjatorki konkursu Barbary Wachowicz - mądrość, wrażliwość i odpowiedzialność dzisiejszej młodzieży. - Mam to wielkie szczęście, że współpracuję z nimi, od Zakopanego po Gdańsk i od Wrocławia po Białystok. Wieńczymy ten konkurs jakże zasłużonymi nagrodami dla młodzieży, bo te prace są rewelacyjne, odkrywcze, bardzo często wydobywające postaci z dziejów stolicy, które odeszły w mrok zapomnienia - opowiada pisarka w Jedynce.

Jedną z takich osób była 16-letnia sanitariuszka, która próbowała uratować Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, nie wiedząc kim on jest. Na trop tej postaci wpadły dziewczęta z Liceum im. K. K. Baczyńskiego. Uczniowie Liceum im. Stefana Żeromskiego odbyli zaś wędrówkę wygnańczym tropem mieszkańców Woli. - Bardzo interesujące są konfrontacje. To, jak wyglądała wówczas Warszawa, a jak wygląda dziś. Każda z tych prac jest niezwykle cenna i mam nadzieję, że uda nam się jej plon zaprezentować w książce - mówi pomysłodawczyni konkursu "Arsenał Warszawa".
Uczniowie Gimnazjum im. Władysława IV przygotowali materiał na temat księdza Ignacego Skorupki. - Zawsze byłem słaby z historii, nie mam głowy do nazwisk i dat, a ich uczenie się zawsze przychodziło mi ciężko. Konkurs i praca przy tym filmie sprawiły, że historia zyskała moją sympatię, bo okazało się, że nie jest aż tak nudna, jak widzimy to w podręcznikach - opowiada jeden z twórców zwycięskiej pracy.
Anna, Danuta i Maryla to trzy siostry bohaterów książki "Kamienie na szaniec". Ich portrety przygotowały uczennice Gimnazjum im. Władysława IV. - To praca pisemna, bogato i pięknie ilustrowana, także inkrustowana wywiadami z tymi wszystkimi, którzy jeszcze są wśród nas, a którzy znali, pamiętają i współpracowali z tymi trzema niezwykłymi kobietami - mówi Barbara Wachowicz.

Historia w portalu PolskieRadio.pl >>>

W tym roku zamiast jednej głównej nagrody zostały przyznane trzy. Dlaczego? Co jest najważniejsze dla uczniów, którzy wzięli udział w konkursie? Posłuchaj całej rozmowy.
"Kulturę w Radiowej Jedynce" prowadziła Magda Mikołajczuk.

(sm/asz)