Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 13.08.2014

Od Majdanu po Donbas. Dokumentalny zapis ukraińskiej rewolucji

Dzięki tej artystce wiemy znacznie więcej o naszym wschodnim sąsiedzie. W "Kulturze w radiowej Jedynce" rozmawialiśmy z ukraińską reżyserką Julią Hontaruk, autorką "Wstydu" i "Niebiańskiej sotni".

Julia Hontaruk jest reżyserką, dokumentalistką oraz jedną z założycielek grupy filmowców Babilon 13, tworzącej kino obywatelskiego protestu. - Chodzi o filmy artystyczne, lecz będące rzetelną dokumentacją wydarzeń na Ukrainie - wyjaśnia prowadzący program, Michał Montowski.
Najbardziej znanym filmem Julii Hontaruk jest "Niebiańska sotnia". Tymczasem grupa Babilon 13 specjalizuje się w filmach krótkometrażowych, które tłumaczy na angielski i umieszcza na serwisie YouTube, by dotrzeć do możliwie jak największej grupy odbiorców i pokazać, co naprawdę dzieje się na Ukrainie.
Zobacz filmy grupy Babilon 13 >>>
Marek Goździewski, kurator i krytyk sztuki podkreśla, że Julia Hontaruk jest wyjątkową postacią w swoim pokoleniu. - To znakomita artysta i reżyserka, przedstawicielka młodego pokolenia ukraińskiego kina dokumentalnego, jak również artystycznego. Od początku rewolucji ukraińskiej związana z Babilonem 13, który współtworzyła i w którego działaniach, pracach, tworzeniu obrazów rewolucji ukraińskiej brała i bierze do dziś aktywny udział - komentuje kurator. Jak dodaje, możemy sobie nie zdawać sprawy z tego, że wiele obrazów z Ukrainy, które widzieliśmy, są właśnie jej autorstwa.

Skąd wziął się pomysł na robinie filmów na dzisiejszej Ukrainie? - Stworzyliśmy ten projekt od samego początku, by wspierać Majdan, był to nasz osobisty sprzeciw, środowiska dokumentalistów i reżyserów, którzy założyli Babilon 13. Było to wspieranie naszego narodu - tłumaczy Julia Hontaruk.
Nazwa grupy jest związana z filmem "Babilon 20" Mikołajczuka, który pokazuje lata 60. XX wieku. Mówi on m.in. o przełomie narodowym. - Nasza grupa mieszkała w budynku, w którym znajdowała się kawiarnia Babilon. Poprosiliśmy o hasło do internetu i powiedzieli nam, że brzmi ono "Babilon 13" i wtedy wszyscy się zgodziliśmy, że to dobra nazwa dla nas - opowiada reżyserka.

Kultura w Polskim Radiu w serwisie YouTube >>>

Czym prace grupy Babilon 13 odróżniają się od innych filmów, które można znaleźć w internecie? Posłuchaj całej rozmowy.

"Kulturę w Radiowej Jedynce" prowadzili Anna Stempniak i Michał Montowski.
(sm, pg)