Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 09.12.2014

Jak wielką szkodę wyrządziły postęp i higiena?

- Wystawa "Postęp i higiena" opowiada o niebezpieczeństwie w udoskonalaniu zarówno człowieka, jak i społeczeństwa - mówi o ekspozycji Hanna Wróblewska, dyrektor Zachęty.
O przekonaniu o wyższości rasy białej świadczy m.in. powiedzenie Oczy niebieskie życie królewskie, oczy czarne życie marnena zdj. praca Michaela Najjara, bionic angel, 2007, z serii bionic angel (2006-2008)O przekonaniu o wyższości rasy białej świadczy m.in. powiedzenie "Oczy niebieskie życie królewskie, oczy czarne życie marne"/na zdj. praca Michaela Najjara, bionic angel, 2007, z serii bionic angel (2006-2008)dzięki uprzejmości artysty i Kolekcji Grażyny Kulczyk

Magdalena Komornicka, współpracująca przy wystawie prezentowanej w warszawskiej Zachęcie wyjaśnia, że osią koncepcyjną wystawy jest higiena i postęp oraz eugenika i modernizm. - Ekspozycja zawiera elementy ironii i dystansu. W dalszej części są dzieła znacznie poważniejsze, mające nas wprawić w zakłopotanie, w pozycję niewygodną, ale również prowokującą do przemyśleń - dodaje Hanna Wróblewska.
Prezentowana w Zachęcie wystawa "Postęp i higiena" dotyczy pułapek modernizacji w kontekście wspólnej dla sztuki i nauki początków XX wieku idealistycznej wiary w postęp i możliwość "ulepszania". Krytycznie analizuje związek idei modernizmu z takimi zjawiskami jak inżynieria genetyczna, eugenika czy badania nad czystością rasy, zwracając jednocześnie uwagę na ich wpływ na współczesny świat.

Aleksander
Aleksander Rodczenko, Sportowcy na Placu Czerwonym, 1932/ fot. dzięki uprzejmości A. Rodchenko & V. Stepanova Archive

***

Tytuł audycji: Kultura w Radiowej Jedynce

Prowadził: Michał Montowski

Goście: Hanna Wróblewska (dyrektor Zachęty), Magdalena Komornicka (współpracująca przy wystawie "Postęp i higienia")

Data emisji: 8.12.2014
Godzina emisji: 20.19
(sm, pg)