Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 06.08.2015

Pamiętniki z czasu Wielkiej Wojny jak białe kruki

- Dziennik jest jednym z najwartościowszych i najważniejszych rodzajów lektury - mówi prof. Jerzy Kochanowski, historyk. Jeden z oryginalnych pamiętników z czasu I wojny światowej czytamy w "Lekturach Jedynki".
Posłuchaj
  • Pamiętniki i dzienniki za czasu wojny - źródło wiedzy historycznej i literackie białe kruki (Moje książki/Jedynka)
Czytaj także

"Trochę się zazdrości tym, co nie dożyli tych czasów… Dziennik Ludwiki Ostrowskiej z Maluszyna" rozpoczyna serię "Wielka Wojna - codzienność niecodzienności", która powstała z myślą o upamiętnieniu setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej i wydarzeń z nią związanych. - Gdy myśleliśmy o tradycyjnych rozwiązaniach jak wystawy, które zawsze uciekają z pamięci, wpadliśmy na pomysł, by w zasobach naszych archiwów poszukać bardzo interesujących, ale zapomnianych tekstów z tego okresu. Nie były one do tej pory publikowane i to jest ich siła i atrakcyjność - opowiada dr Grzegorz Mendykowski, wydawca i pomysłodawca serii.

Głównym zadaniem rady naukowej w pracy nad serią było wybranie tekstów, ciekawych zarówno historycznie, jak i literacko. Seria "Wielka Wojna - codzienność niecodzienności" będzie obejmowała co najmniej 10 pozycji, publikowanych do 2018, kiedy obchodzona będzie setna rocznica zakończenia wojny. - Teksty te trafiają obecnie do obiegu czytelniczego i naukowego, co jest naszą największą radością i będą dodatkowym źródłem dla tych, którzy interesują się historią, jak również dla specjalistów - opowiada.

Goście Anny Stempniak opowiadali o planach kolejnych publikacji w ramach serii "Wielka Wojna - codzienność niecodzienności" oraz państwie Maluszyn, których można lepiej poznać, dzięki dziennikom Ludwiki Ostrowskiej.

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Anna Stempniak

Goście: prof. Jerzy Kochanowski (Instytut Historii Uniwersytetu Warszawskiego), prof. Grzegorz Leszczyński (Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego), dr Grzegorz Mendykowski (kierownik Wydziału Popularyzacji i Wydawnictw Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, wydawca i pomysłodawca serii "Wielka Wojna - codzienność niecodzienności"), prof. Jarosław Kita (Uniwersytet Łódzki), Piotr Zawilski (dyrektor Archiwum Państwowego w Łodzi), Tadeusz Lewandowski (krytyk literacki)

Data emisji: 5.08.2015

Godzina emisji: 20.19

sm/asz