Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 19.10.2015

Film "Klezmer" – obraz moralnej degrengolady

Jak II wojna światowa wdzierała się w życie zwyczajnych ludzi? Jakie wywierała na nich piętno? Opowiada o tym Piotr Chrzan w swoim pełnometrażowym debiucie pt. "Klezmer".
Posłuchaj
  • Piotr Chrzan o filmie "Klezmer" (Kultura w radiowej Jedynce)
Czytaj także

Film pokazano na Warszawskim Festiwalu Filmowy. Akcja rozgrywa się w letni dzień 1943 roku, na prowincji okupowanej Polski. Opowiada o grupie młodych ludzi, którzy wybrali się do lasu zbierać szyszki i chrust na opał. Rozmawiają, śmieją się, flirtują, snują plany na przyszłość. Tego dnia wydarzy się jednak coś, co zmieni ich życie. Znajdą w lesie rannego, nieprzytomnego uciekiniera z getta.

Reżyser Piotr Chrzan tłumaczył w Jedynce, że w filmie chodziło mu o pokazanie obojętności i interesowności. Do czego wojna doprowadza człowieka nawet w sytuacji, gdy nie ma z nią bezpośredniego kontaktu. - Nagle pewna grupa społeczna przestaje się liczyć. Nie trzeba być strażnikiem w obozie, żeby wyrobić sobie do niej nastawienie. Wystarczyło wieloletnie ideologiczne wpajanie oraz to, co się działo się dookoła, co Niemcy robili z Polakami - mówił gość Jedynki.

W filmie zagrał m.in. Lesław Żurek oraz wielu młodych aktorów-debiutantów. Szczególne znaczenie ma w nim miejsce akcji. W nagraniu audycji Piotr Chrzan tłumaczył m.in., jak las tworzy w filmie atmosferę.

***

Tytuł audycji: Kultura w radiowej Jedynce

Prowadzi: Joannna Sławińska

Goście: Piotr Chrzan (reżyser filmu "Klezmer"), Aleksandra Zakrzewska (producentka filmu "Klezmer")

Godzina emisji: 22.14

Data emisji: 18.10.2015

tj/jp