Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 24.11.2015

Jak zostać najlepszą biblioteką w Polsce?

Niemowlęta jako amatorzy książek? Dogoterapia w bibliotece? Kurs robótek ręcznych? Czemu nie - najlepsze placówki w kraju są otwarte na nowe pomysły, by przyciągnąć czytelników.

Instytut Książki i "Rzeczpospolita" po raz piąty nagrodziły najlepsze instytuty promocji czytelnictwa, jakimi są biblioteki. Wypożyczanie i polecanie książek to tylko niektóre z zadań tych instytucji, które w obecnych czasach bardzo zmieniają swój charakter. Rozwijanie pasji, spotkania z pisarzami, atrakcje dla osób z wszystkich grup wiekowych - biblioteki są dziś prężnie działającymi centrami kultury.

Jak przekonuje dyrektorka zwycięskiej biblioteki, do czytania można zachęcać od najmłodszych lat. - Mamy ofertę nawet dla niemowlaków w ramach projektu "Od raczkowania do czytania". Zapraszamy rodziców z dziećmi, organizujemy zabawy edukacyjne, czytamy im książki - opowiada Grażyna Szafraniak.

Gdzie możemy sprawdzić, czy nasza ulubiona bibliotek znajduje się na liście najlepszych instytucji tego typu w Polsce? Co trzeba zrobić, by być najlepszą wypożyczalnią książek? Jakie są nowe pomysły na przyciągnięcie czytelników? Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Rozdroża kultury

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Goście: Grażyna Szafraniak (dyrektorka Biblioteki Publicznej w Barcinie, która zajęła pierwsze miejsce w rankingu), Halina Kirjew (kierowniczka Gminnej Biblioteki Publicznej w Świątkach, która zajęła drugie miejsce w rankingu), Wiesława Kłosińska (dyrektor Biblioteki Publicznej gminy Łomża z siedzibą w Podgórzu, która zajęła trzecie miejsce), Grzegorz Gauden (dyrektor Instytutu Książki), Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej)

Data emisji: 23.11.2015

Godzina emisji: 20.19

sm/pg