Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 09.01.2016

Freski pod lupą. W internecie zobaczysz to, czego nie widać gołym okiem

Malowidła freskowe z dwudziestu zespołów barokowych Dolnego Śląska można zobaczyć na jednej stronie internetowej z dokładnością większą niż w rzeczywistości.
Posłuchaj
  • By odwiedzić najpiękniejsze barokowe freski Dolnego Śląska, nie trzeba wychodzić z domu! Ale do wycieczki także zachęcamy (Sobota z Jedynką)
Czytaj także

Obejrzenie fresków, które znajdują się na ścianach obiektów Krzeszowa, Wrocławia, Jeleniej Góry, Lubomierza, Lubiąża, Wojciechowa, Legnickiego Pola, Wałbrzycha i Starych Bogaczowic, zajęłoby wytrwałemu turyście dobrych kilka dni. - Dzięki tej stronie internetowej można je zobaczyć z domu. Wybraliśmy dekoracje freskowe, które reprezentują najwyższy poziom wykonania artystycznego, a także te miejsca, które są mniej znane, do których nie ma na co dzień dostępu - mówi o Wirtualnym Muzeum Barokowych Fresków na Dolnym Śląsku Adam Szeląg.

Słuchaj także
Biblioteka Narodowa 1200.jpg
Prawie wszystkie polskie książki pod jednym dachem

Współpraca naukowców ze specjalistami od multimediów zaowocowała stroną internetową, na której odbywać można wirtualne spacery po zamkach, kaplicach i klasztorach, przejrzeć zebrane w jednym miejscu freski według autora lub podjętego na nich tematu. - Mnie bardzo zachwyciło, że dostrzeżemy tu to, czego nie zobaczylibyśmy, będąc fizycznie w jakimś kościele czy sali - zauważyła prowadząca audycję Sława Bieńczycka. Przyglądając się poszczególnym malowidłom w zbliżeniu, możemy także skorzystać z komentarza.

Adam Szeląg zdradza też, jakie błędy barokowych artystów oraz techniczne szczegóły pracy malarza fresków ujawnia Wirtualne Muzeum. Wśród jego zbiorów szczególne miejsce zajmują malowidła z Zamku Książ.

***

Tytuł audycji: Sobota z radiową Jedynką

Prowadzenie: Sława Bieńczycka

Gość: Adam Szeląg (historyk sztuki, Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego)

Data emisji: 9.01.2016

Godzina emisji: 9.20

asz/jp