Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 11.02.2016

Opowiadanie gatunkiem naszych czasów?

- W czasach internetu i coraz krótszych przekazów opowiadanie daje szansę czytelnikowi na przyjęcie idei w całości oraz jest triumfem pomysłu nad wszystkim innym - mówi Jarek Westermark, autor zbioru "Opowiadania, które napisałem".

Opowiadanie ma często większą moc oddziaływania niż długie powieści. Początkiem, ze względu na lapidarność gatunku, jest zwykle mocny i wyraźny pomysł. - Opowiadania przypominają szkice rysunkowe dla dzieci, które trzeba wypełnić odpowiednimi kolorami, by powstał pełen obraz. Zbiór "Imigranci" potraktowałem również jako szkic, który czytelnik, w zależności od poziomu empatii i wrażliwości, sobie dopełnia - opowiada pisarz Krzysztof Maria Załuski.

Czytaj także
Biblioteka Narodowa 1200.jpg
Biblioteka Narodowa wypożycza ponad 1000 książek dziennie

Czy mroczne strony życia imigranta dominują nie tylko w literaturze? Czy zakorzenienie się w nowym kraju jest niemożliwe? Co jest najlepszym treningiem lapidarności? Z jakich powodów opowiadania nie są popularnym gatunkiem? Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Goście: Krzysztof Maria Załuski (dramaturg, pisarz, publicysta, dziennikarz, autor tomu "Imigranci"), Jarek Westermark (autor książki "Opowiadania, które napisałem"), Tadeusz Lewandowski (krytyk literacki)

Data emisji: 10.02.2016

Godzina emisji: 20.19

sm/ag