Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 20.05.2016

"Ósme życie". Rozprawa z mitem wesołej Gruzji

- Właśnie dlatego, że wszyscy kojarzą Gruzję ze słońcem i gościnnością chciałam pokazać mój kraj z innej strony - mówiła w Jedynce Nino Haratischwili, autorka powieść "Ósme życie".
Posłuchaj
  • Nino Haratischwili o powieści "Ósme życie" (Kulturalna Jedynka)
Czytaj także

Początek XX wieku, mroźna zima. Na świat przychodzi Stazja Jaszi, córka najsłynniejszego w carskiej Rosji gruzińskiego wytwórcy czekolady. W powieści "Ósme życie" ze Stazją i kolejnymi pokoleniami rodziny Jaszi zanurzamy się w gąszcz historii najkrwawszego ze stuleci. Od pierwszej wojny światowej przez rewolucję październikową i drugą wojnę światową do początku XXI wieku. Od gruzińskich wybrzeży Morza Czarnego po Berlin, Paryż i Londyn.

Nino Haratischwili tłumaczyła w Jedynce, że fakt, iż jej kraj kojarzy się ze śpiewem i tańcem wynika także z tego, jak Gruzja była przedstawiana w czasach ZSRR. Właśnie wtedy stworzono obraz "wesołka" Gruzina. Jej zdaniem Gruzini chętnie go pielęgnują. Jednak oprócz tego w Gruzji było i jest wiele problemów i tragedii, trudnych historii wartych opowiedzenia. Dlatego zdecydowała się o tym napisać.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z autorką powieści "Ósme życie", której fragmenty czyta w Jedynce Monika Kwiatkowska.

***

Przygotowała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 18.05.2016

Godzina emisji: 22.11

Materiał wyemitowano w audycji Kulturalna Jedynka

tj/kk