Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Izabela Zabłocka 16.06.2017

"Makuszyńskiego zamilczano na śmierć"

- To co pisał nie pasowało do założeń nowego ustroju, bo w nim idolem miał być Pawka Morozow – radziecki pionier, który doniósł na ojca, bo uznał go za wroga komunizmu – tłumaczy Mariusz Urbanek, autor biografii Kornela Makuszyńskiego.  
Posłuchaj
  • Mariusz Urbanek: Makuszyńskiego zamilczano na śmierć (PR, 15.06.2017)
Czytaj także

makuszynski.jpg
"Makuszyński o jednym takim, któremu ukradziono słońce". Posłuchaj wybranych fragmentów

Dla władzy PRL Kornel Makuszyński był reliktem minionej epoki. W 1951 roku jego powieści znalazły się na liście książek "ideologicznie szkodliwych".

- Makuszyński, który był naturą otwartą, przyjazną, ciepłą, z którym nie dało się pokłócić, to nagle po 1945 roku, ten człowiek, który nie zadeklarował się negatywnie wobec nowego ustroju i chciał sobie w tej nowej Polsce pisać o Koziołkach Matołkach, ten człowiek stanął w sytuacji, że nawet tego mu nie wolno - mówi Urbanek. - To był jeden z bardzo ważnych powodów dla których zająłem się tą postacią. Makuszyński do tej pory nie miał swojej biografii dlatego było to kuszące wyzwanie – tak gość Jedynki tłumaczy powody napisania książki "Makuszyński. O jednym takim któremu ukradziono słońce".

Urbanek przypuszcza, że gdyby pisarz chciał się poddać ideologicznym naciskom, to nie umiałby pisać zgodnie z oczekiwaniami władz. – Jak pokazują jego najgłośniejsze powieści, to był tak charakterystyczny język, że nie dałoby się nim napisać powieści o pionierach radzieckich – mówi gość Jedynki.

Kornel Makuszyński pisał o najważniejszych dla siebie rzeczach na świecie, bo swoimi książkami chciał poprawiać świat. Jakie wartości były dla niego najistotniejsze? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Po drugiej stronie lustra w cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Mariusz Urbanek (publicysta i pisarz)

Data emisji: 16.06.2017

Godzina emisji: 23.08

zi