Radia Wolności

"Norma" Sofi Oksanen - Roszpunka w wersji postmodernistycznej

W swoich poprzednich powieściach ("Oczyszczenie", "Gdy zniknęły gołębie") Finka Sofi Oksanen pisała o okupacji Estonii przez Niemcy i Związek Radziecki oraz o handlu kobietami. W najnowszej książce pt. "Norma" porusza temat przemysłu, jakim stały się sprzedaż ludzkich włosów oraz wynajmowanie surogatek w biedniejszych krajach przez ludzi z krajów bogatszych.
Sofi Oksanen
Sofi OksanenFoto: PAP/CTK/Libor Sojka
O Audycji

Tytułową bohaterką książki jest dziewczyna o rosnących nieustannie włosach, która po zapachu włosów innych ludzi rozpoznaje ich narodowość, tryb życia, poziom stresu, choroby, a nawet datę śmierci.

Pisarka opowiada, że ta powieść jest owocem pewnej przerwy w podróży. - Zdarzyło się tak, że dużo podróżowałam, a w końcu trafił mi się jeden wolny tydzień. Zdecydowałam, że w tym czasie wreszcie napiszę coś, na co sama mam ochotę. A miałam ochotę napisać postmodernistyczną wersję baśni o Roszpunce. Na początku to miało być tylko opowiadanie, ale ponieważ pisanie sprawiło mi tyle radości, rozwinęło się w powieść  - wspomina Oksanen.

Skąd pomysł, by w jednej książce połączyć tematy surogatek i handlu włosami?

- Zawsze tak się składało, że ktoś próbował kontrolować włosy kobiet. Mężatka miała nosić je w taki, a nie inny sposób, w danym zawodzie trzeba mieć taką, a nie inną fryzurę. Teraz jest tak, że nie wypada mieć siwych włosów, przynajmniej nie kobiecie - przekonuje pisarka.

Mówi też o gwiazdach Hollywood, które noszą sztuczne brzuchy, udając, że są w ciąży, tymczasem dziecko rodzi surogatka. A czym dla kobiet może grozić dawstwo komórek jajowych i macierzyństwo zastępcze? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Sofi Oksanen (pisarka)

Data emisji: 28.05.2018

Godzina emisji: 14.36

mg/ac

Playlista