Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Szablewski 31.05.2020

"1200 programów na kwotę 60 mln zł" - rozstrzygnięcie programu "Kultura w sieci"

Pieniądze na działania związane z tworzeniem i prezentacją wydarzeń kulturalnych oraz udostępnianiem ich w formie online zostały rozdzielone. Rozstrzygnięto kto, w ramach programu "Kultura w sieci", został beneficjentem zarówno w części dotacyjnej prowadzonej przez NCK, jak i stypendialnej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

- Cały program został obliczony na 80 milionów złotych, on się składa z dwóch komponentów - podkreślił minister kultury prof. Piotr Gliński - Są to dotacje dla instytucji kultury, przedsiębiorstw pracujących w tym obszarze oraz programu stypendialnego dla osób fizycznych, artystów i ludzi, którzy działają na polu kultury - dodał minister. 

Rozpatrywanych było ok. 6 tysięcy wniosków, z czego 1200 programów uzyskało dofinansowanie na łączną kwotę 60 mln złotych. 

Koordynatorem programu jest Narodowe Centrum Kultury. Jak zaznaczył dyrektor placówki, prof. Rafał Wiśniewski największym wyzwaniem była prawidłowa ocena projektów i podział dofinansowań. - Zapotrzebowanie przyszło na blisko 478 mln zł. Wydawało nam się, że właśnie procedura konkursowa, czyli takie tryby, w których artyści są wpisani, ma charakter transparentny i ma możliwość dania wszystkim jednakowych szans - mówił dr hab. Rafał Wiśniewski, prof. UKSW. 

Duże instytucje i niewielkie organizacje 

Wśród wyróżnionych beneficjentów są zarówno duże instytucje jak i niewielkie organizacje, a większość nagrodzonych projektów wykracza poza czas izolacji. W Centrum Kultury Zamek w Poznaniu stworzono projekt pod nazwą "Sztuka w ciemno. Cykl warsztatów sensualnych". - Wyszliśmy z takiego założenia, że masa rzeczy się wydarzyła i jeszcze więcej będzie miało miejsce, jednak są grupy, które są wykluczone z tego uczestnictwa - powiedział Bartek Lis koordynator projektów społecznych w Centrum Kultury Zamek. - Nawet nie chodzi o trudność w odbiorze czy braku kompetencji cyfrowych, mowa tutaj o osobach słabo widzących lub doświadczających niepełnosprawności wzroku - dodał. 

Ponadto w audycji: 

- o wystawie malarstwa Józefa Hałasa i o tym, że Kordegarda wznowiła działalność po przerwie.

 o wirtualnej wystawie pt. "O czasie i wieczności. Medalierskie Rozmowy z Janem Pawłem II". Od 25 maja dostępna jest w internecie kolejna wirtualna wystawa Kordegardy. Galerii Narodowego Centrum Kultury, która przedstawia ponad 40 prac medalierskich współczesnych polskich artystów, inspirowanych nauczaniem i tekstami Jana Pawła II na temat czasu, wieczności, przemijania. Filmowa prezentacja upamiętnia setną rocznicę urodzin polskiego papieża i jest efektem współpracy Kordegardy i Polskiego Stowarzyszenia Sztuki Medalierskiej

- dalsza działalność domów kultury w czasie epidemii,

- językowy savoir-vivre w ramach kampanii "Ojczysty dodaj do ulubionych",


belka

***

Tytuł audycji: Spacer z kulturą

Prowadzą: Agnieszka Kunikowska i Michał Montowski

Materiały: Martyna Podolska, Katarzyna Semaan, Dorota Kołodziejczyk 

Data emisji: 31.05.2020 r. 

Godzina emisji: 17.07

ans