Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Skorska 26.01.2012

Jednostka i nieskończoność, czyli po co nam filozofowie

Mimo, że Kołakowskiego i Spinozę dzieliło wiele wieków, to wiele ich łączyło. Obaj dobrze wiedzieli, że nie z każdym da się rozmawiać na każdy temat.
Prof. Leszek Kołakowski podczas spotkania w cyklu Dorwać Mistrza w Auditorium Maximum UJ, Kraków 2008.Prof. Leszek Kołakowski podczas spotkania w cyklu "Dorwać Mistrza" w Auditorium Maximum UJ, Kraków 2008. fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Profesor Jolanta Żelazna i Jacek Bocheński – goście 'Wieczoru z Jedynką" - próbują odpowiedzieć na pytanie, jak dziś traktujemy filozofów, zarówno tych, którzy żyli przed wiekami, jak i tych, których spotkać mogliśmy jeszcze wczoraj.

Punktem wyjścia do rozmowy stała się wznowiona po ponad pięćdziesięciu latach, książka Leszka Kołakowskiego "Jednostka i nieskończoność – wolność i antynomia wolności w filozofii Spinozy".

Jak zapewnia profesor Jolanta Żelazna, książka Kołakowskiego nie wymaga dziś praktycznie żadnej korekty, żadnych poprawek ani zabiegów redaktorskich. Jest napisana żywo i przekonująco, a co najważniejsze: nie tylko specjaliści, lecz także my, zwykli ludzie możemy – a nawet powinniśmy – po tę pozycję sięgnąć.

Pisarz Jacek Bocheński, przyjaciel Leszka Kołakowskiego, podkreśla, że istnieje duże podobieństwo pomiędzy dwoma myślicielami, mimo że dzieli ich kilka wieków. – Owo podobieństwo polega przede wszystkim na tym, że obaj filozofowie posiadali nieortodoksyjne umysły. Były to dwie osobowości niemieszczące się w żadnej więzi organizacyjnej: Kołakowski wyrzucony z partii, a Spinoza już za młodu usunięty z gminy żydowskiej – wyjaśnia gość Jedynki.

Rozmówcy tłumaczą także, dlaczego Kołakowski wybrał właśnie Spinozę. Młody polski filozof zdawał sobie wówczas sprawę, że przy tej okazji można by po prostu wiele powiedzieć na temat wolności...

Czy książki filozoficzne cieszą się dziś popytem i jak naprawdę traktujemy dziś filozofię, królową nauk? Odpowiedź na te pytania znajdą Państwo w audycji Ewy Heine.

(kas)