Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Emilia Iwanicka 27.09.2012

Nie bał się ostrej prawdy, dlatego świętujemy

Mija właśnie 400 lat od śmierci księdza Piotra Skargi. W czwartek, w Krakowie zaproszeni goście będą świętować z okazji głównego dnia obchodu roku Skargi.
Portret Piotra Skargi anonimowego autoraPortret Piotra Skargi anonimowego autoraMaciej Szczepańczyk/ Wikipedia/CC

Skarga był jezuitą, teologiem, kaznodzieją króla Zygmunta III Wazy, rektorem Kolegium Jezuitów w Wilnie i pierwszym rektorem Uniwersytetu Wileńskiego. Najbardziej znany jest ze swoich kazań, których - zdaniem ekspertów - mogły być tysiące. Zachowało się ich jednak tylko 197. Z tego tylko 20 ma precyzyjnie określone miejsce i czas wygłoszenia.

Poseł PO Rafał Grupiński, pomysłodawca "roku Skargi" podkreśla, że Piotr Skarga potrafił myśleć szerzej niż inni. - Kiedy niezwykle ostro atakował reformację zawsze zaznaczał, że nie można stosować przemocy wobec ludzi o innych poglądach – powiedział Grupiński.

Główne Uroczystości 400-lecia śmierci księdza Piotra Skargi już w czwartek wieczorem w Kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie. O godz. 18.00 na uroczystą Mszę Święta odprawi J.E. ks. kardynał Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosi o. Adolfo Nicolás SJ, generał zakonu jezuitów. Obchody o godz. 20.00 zakończy koncert muzyki klasycznej w wykonaniu Capelli Cracoviensis.

W środę w krakowskim kinie Kijów premierę miał film "Skarga”. Film zrealizował znany scenarzysta i reżyser Jarosław Mańka.

Piotr Skarga opowiadał się on za wzmocnieniem władzy królewskiej i ograniczeniem władzy Sejmu. Założył wiele kolegiów jezuickich, między innymi w Połocku, Rydze i Dorpacie. Zajmował się działalnością filantropijną. Gorliwie działał na rzecz zahamowania protestantyzmu i przywrócenia wpływów Kościoła rzymskokatolickiego. Ks. Skarga to autor kilkudziesięciu książek utrzymanych w duchu religijnym, z których najbardziej znane są "Żywoty świętych". Napisał także "Kazania sejmowe".

Obchody Roku Piotra Skargi patronatem objęło Polskie Radio.

Więcej informacji w materiale Agnieszki Jas.

ei