Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 10.07.2013

Kto jeszcze wierzy w dobro i piękno? Pisarze o sztuce

- Dziś rozmyte są granice między autonomią a użytecznością sztuki. Dlatego właśnie odpowiedzi moich rozmówców bardziej sprawę komplikują niż upraszczają - powiedział w Jedynce Grzegorz Jankowicz, autor książki "Po co jest sztuka? Rozmowy z pisarzami. Cz. 2"
Kto jeszcze wierzy w dobro i piękno? Pisarze o sztuceGlow Images/East News

Po co jest sztuka? Czy sztuka w ogóle musi być po coś? To pytania, na które Grzegorz Jankowicz szukał odpowiedzi, rozmawiając z pisarzami. - Chodziło o to, by przekroczyć granicę dziedzin i instytucji. Dlatego pytania zadawał pisarz, a nie krytyk sztuki. Początkowo pytanie "po co jest sztuka?" wydawało mi się niezręczne, ale później, w swojej pozornej prostocie, pozwoliło wrócić do pytania elementarnego - wyjaśnił w rozmowie z Michałem Montowskim.

/

Kultura w Jedynce >>>

Historię wzajemnych zależności między literaturą a sztukami wizualnymi poznajemy w drugiej części książki "Po co jest sztuka? Rozmowy z pisarzami" poprzez rozmowy z grupą najwybitniejszych pisarzy (poetów i prozaików) młodego, średniego i starszego pokolenia: Markiem Bieńczykiem, Jackiem Dehnelem, Darkiem Foksem, Jerzym Jarniewiczem, Piotrem Pazińskim, Piotrem Sommerem, Andrzejem Sosnowskim, Agnieszką Taborską, Magdaleną Tulli.
- Każde z nich przygląda się sztuce z innego punktu, odsłania inny aspekt interesującego mnie zagadnienia. Moi rozmówcy często próbują umknąć odpowiedzi na to pytanie, ale w czasie rozmowy odsłaniają siebie, dają wyobrażenie tego, czym sztuka jest - opowiada w "Kulturze w radiowej Jedynce".

Z rozmów z pisarzami nasuwa się Jankowiczowi wniosek, że od wieków trwa "historia miłosna między słowem a obrazem", że sztuki wizualne i literatura raz się do siebie zbliżają, jak rozchodzą.

Co pozwalają zrozumieć postaci występujące na kartach książek rozmówców Grzegorza Jankowicza? Co łączy sztuki wizualne z literaturą? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

(asz)