Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Kamińska 01.08.2013

Setki zdjęć powstańców. Trwa wielka sesja zdjęciowa Powstania Warszawskiego

W Muzeum Powstania Warszawskiego od rana do wieczora fotografowane są twarze powstańców warszawskich. Efekt niezwykłej sesji poznamy za rok, podczas obchodów 70. rocznicy wybuchu powstania.
Żołnierze Kolegium A  elitarnej jednostki Kedywu Okręgu Warszawskiego AKŻołnierze Kolegium „A” – elitarnej jednostki Kedywu Okręgu Warszawskiego AKWikipedia/CC/Tadeusz Sumiński , ed. (1959) "Pamiętniki żołnierzy baonu "Zośka". Powstanie Warszawskie", Warszawa: Nasza Księgarnia no ISBN

Wojciech Wieteska i grupa czterech innych fotografów w specjalnie zaaranżowanym studiu na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego robią portrety powstańców. Fotografowie będą pracować jeszcze do 4 sierpnia (od godziny 10 do 18). Tu też do niedzieli mogą zgłaszać się powstańcy, którzy chcieliby być sfotografowani.

Na Facebooku na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego będzie można na żywo oglądać plac Konstutucji, rondo Dmowskiego, plac Zamkowy oraz rondo De Gaulle'a.

69. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - audycje specjalne w Jedynce >>>

>>>Pamiętamy o Powstaniu Warszawskim - zobacz serwis specjalny Polskiego Radia>>>

Wojciech Wieteska w 2000 roku był współautorem kampanii społecznej ”Bohaterowie naszej wolności”. Było to jeszcze przed powstaniem Muzeum Powstania Warszawskiego. Sfotografował 17 powstańców, a później wystawiono ich portrety na billboardach. Teraz, po kilkunastu latach, obecny szef MPW zaprosił go do szefowania ogromnemu fotograficznemu projektowi.

Powstało już ponad 700 portretów powstańców warszawskich. Oprócz tego fotografowie nagrywają krótkie wypowiedzi powstańców, jeśli wyrażą oni chęć, by coś opowiedzieć.

- Są osoby, które są niesamowite same w sobie. W rysunku twarzy, charakterze, który jest w nią wpisany, godności, która z nich emanuje – powiedział fotograf. Spotkanie z nimi określa jako niezwykłe mentalne doświadczenie. Fotograf mówi, że historie powstańców przypominają scenariusze filmowe. - Pewna pani opowiadała, jak ratowano rzeźbę Chrystusa z płonącej katedry warszawskiej, z precyzją detalu, kolorów, faktur - wspominał. Z drugiej strony tym plastycznym opowieściom towarzyszy świadomość, że wszystko działo się naprawdę.

Co powstanie w rezultacie? To na razie tajemnica. Jesienią fotografowie będą jeszcze robić dodatkowe zdjęcia wybranych powstańców. Ostateczny efekt poznamy w sierpniu 2014 roku, podczas 70. rocznicy Powstania Warszawskiego.

 

Rozmawiał Krzysztof Rzyman.

"Z kraju i ze świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku w samo południe.

agkm