Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 03.02.2014

Kalemba: rosyjski zakaz importu wieprzowiny z UE to element przetargowy

- Trwają rozmowy w ogóle odnośnie handlu i współpracy na rynku żywnościowym między Unią Europejską a Federacją Rosyjską. Sprawa z afrykańskim pomorem świń może być jakimś elementem przetargowym - powiedział w radiowej Jedynce minister rolnictwa Stanisław Kalemba.
Stanisław Kalemba w studiu radiowej JedynkiStanisław Kalemba w studiu radiowej JedynkiWojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
  • Stanisław Kalemba o rosyjskim zakazie importu wieprzowiny z Unii Europejskiej (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Weterynarze przygotowują się na wypadek wystąpienia przypadków afrykańskiego pomoru świń w Polsce (Sygnały dnia/Jedynka)
Czytaj także

W ubiegłym tygodniu Rosja wstrzymała także import wieprzowiny z UE. Powodem było wykrycie na Litwie ognisk afrykańskiego pomoru świń. Według wciąż niepotwierdzonych informacji Białoruś wzorem Rosji, też zaczęła zawracać do Unii Europejskiej transporty z wieprzowiną.

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba powiedział w radiowej Jedynce, że trudno dziś przewidzieć jakie straty poniosą polscy rolnicy w związku z zakazem. Podkreślił, że sztuki z afrykańskim pomorem świń (ASF), głównie dzików, zostały znalezione na Litwie, a nie w Polsce. Jego zdaniem zgodnie z zasadą regionalizacji Federacja Rosyjska mogłaby - "gdyby była dobra wola" - wyłączyć z importu mięso z Litwy, a dopuścić z pozostałych krajów. - Federacja Rosyjska żąda certyfikatu unijnego, w którym ma być informacja, że rejon UE jest wolny od ASF. Tego jednak wpisać nie można, bo on na terenie Unii jest - powiedział w "Sygnałach dnia" .

Stanisław Kalemba dodał, że trwają rozmowy zarówno między krajami Unii, jak i na linii Unia - Rosja. - Nie może każde państwo prowadzić odrębnej polityki, to jest poziom Unii Europejskiej. Ja uważam, że sprawa się wyjaśni w ciągu kilku tygodni - powiedział.

Przyznał, że elementem sporu jest także sprawa eksportu ziemniaków. Białoruś 1 lutego wprowadziła czasowy zakaz importu ziemniaków z państw Unii Europejskiej. To wynik wielokrotnych próśb Rosji. Z zakazu wyłączono około 50 gospodarstw z krajów wspólnoty. Większość to polscy producenci. - Chodzi o bakteriozę pierścieniową, która jest w Unii probleme, ale ograniczamy go wdrażając odpowiednie programy. Nie ma dzisiaj państwa idealnie czystego, jeśli chodzi o żywność. Natomiast my mamy bardzo dużą nadwyżkę w handlu z Federacją Rosyjską, to dla nas ważnym partnerem i zależy nam na bardzo dobrej współpracy - powiedział.

Stanisław Kalemba wyjaśnił także wątpliwości polskich przetwórców, co do zmian w zasadach wędzenia mięsa. Dyrektywa unijna, w myśl której dopuszczalne stężenie benzopirenu ma się zmniejszyć z 5 do 2 mikrogramów na kilogram jedzenia wejdzie w życie we wrześniu.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz .

>>>Zapis całej rozmowy

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asz)