Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 01.03.2014

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. "Wreszcie można o tym głośno mówić"

Wyklęci to ci, którzy nie uznali końca II wojny i z bronią w ręku wystąpili przeciw drugiemu – obok nazizmu – zaborczemu totalitaryzmowi. Występując przeciw komunizmowi skazali się na tortury i śmierć, a swe rodziny na represje. - Jesteśmy szczęśliwi, że dziś można o tym mówić, to jest zwycięstwo - mówią rodziny Żołnierzy Wyklętych.
Portrety zidentyfikowanych ofiar zaprezentowane podczas uroczystości upamiętnienia żołnierzy podziemia antykomunistycznego.Portrety zidentyfikowanych ofiar zaprezentowane podczas uroczystości upamiętnienia żołnierzy podziemia antykomunistycznego.PAP/Jacek Turczyk

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy wyklętych - zrozumieć historię >>>

Żołnierze Wyklęci sprzeciwiali się potędze narzuconej władzy i komunistycznej propagandzie. Nie mieli szans zwyciężyć ani bronić własnego honoru, przez lata ciążyło na nich odium bandytów. Byli to żołnierze wierni przysiędze, posłuszni hierarchii i dyscyplinie. W latach stalinowskiego zniewolenia pozostawali siłami zbrojnymi, choć pozbawionymi własnego państwa i szans na zewnętrzną pomoc.

HISTORIA w portalu polskieradio.pl>>>

- Większość konspiratorów, którzy zdecydowali się na kontynuowanie konspiracji w obliczu okupacji sowieckiej, to byli ludzie zaangażowani w działalność niepodległościową od początku II wojny światowej - mówił w "Sygnałach dnia" dr Tomasz Łabuszewski (IPN).

Zolnierzewykleci.polskieradio.pl

W działania antykomunistycznego podziemia włączyło się ponad 200 tysięcy osób. W latach 1944 - 1956 wskutek terroru komunistycznego śmierć poniosło około 50 tysięcy z nich. Wielu dostało się do ubeckich katowni. - Bili mnie tak, że dziś pochyło chodzę. Za nogi wieszali, żeby wydać innych - opowiada o swoich doświadczeniach por. Józef Falkowski .

Dla tych którzy przeżyli i rodzin pomordowanych najważniejsze jest, że o żołnierzach antykomunistycznego podziemia w końcu można głośno mówić. Dzień przed obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Instytut Pamięci Narodowej ujawnił nazwiska dwunastu polskich bohaterów , których szczątki zostały zidentyfikowane. - To jest nasz fundamentalny obowiązek, aby przywracać pamięć zarówno o ofiarach II wojny światowej, jak i okresu dyktatury komunistycznej. Prawdziwym zamknięciem tej historii jest dopiero odnalezienie szczątków, ich identyfikacja, a następnie godny państwowy pogrzeb - powiedział Łukasz Kamiński, prezes IPN.

Posłuchaj unikatowych nagrań ze stalinowskich procesów pokazowych >>>

'' 1 marca 2014 po raz 4. obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W całej Polsce odbędą się setki uroczystości, upamiętniających ludzi, którzy nie zgadzali się na sowietyzację Polski i sprzeciwiali się komunistycznym władzom. Za ich postawę komuniści bezlitośnie ich mordowali, osadzali w katowniach, wypierali z życia publicznego. Dziś wracają, inspirują i zajmują należne im miejsce w naszej pamięci.

(asz)