Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Beata Krowicka 09.04.2014

Cyfryzacja radia. "Do sukcesu potrzebne tańsze odbiorniki"

Przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiego Radia Stanisław Jędrzejewski zwraca uwagę, że dla Unii Europejskiej priorytetem jest rozwój szerokopasmowego internetu, dlatego cyfryzacja radia i telewizji schodzi na dalszy plan.
Prof. Stanisław JędrzejewskiProf. Stanisław JędrzejewskiWojciech Kusiński/PR

W środę w Poznaniu rozpoczęła się konferencja "Przyszłość rynku medialnego w Polsce". Zapytany o to, jakie będzie radio przyszłości, prof. Stanisław Jędrzejewski, jako główną cechę wskazał różnorodność, także dotyczącą platform na jakich będzie ono dostępne. Tu kluczowy jest temat cyfryzacji, ale jak podkreślił Jędrzejewski, proces odchodzenia od technologii analogowej nie zakończy się w Polsce szybko.

 

Szef RN Polskiego Radia przyznał, że dużo łatwiej przebiegała cyfryzacja telewizji. - To dzięki temu, że była wyznaczona przez instytucje unijne data zakończenia emisji w technologii analogowej. W radiu czegoś takiego nie ma i prawdopodobnie jeszcze na tych platformach analogowych radio będzie funkcjonowało od kilku do kilkunastu lat - wyjaśnił Jędrzejewski.

Nadawcy, którzy weszli na platformy cyfrowe chcą uzyskać od Unii Europejskiej taką ostateczną datę. Ekspert zwrócił jednak uwagę, że Unia jest teraz zainteresowana głównie rozwojem szerokopasmowego internetu i to jest jej priorytet. - Dlatego nadawcy radiowo-telewizyjni są w trochę gorszej sytuacji w ostatnich latach - podkreślił Jędrzejewski.

Na razie Polskie Radio może być odbierane w jakości cyfrowej w aglomeracji warszawskiej i katowickiej. - Są to aglomeracje obejmujące bardzo wielu słuchaczy, ale jednak większość z nich jeszcze ciągle korzysta z radia analogowego - wyjaśnił przewodniczący RN Polskiego Radia. Jak wyjaśnił, kluczem do rozwoju radia cyfrowego jest łatwiejszy dostęp do odbiorników. Przede wszystkim nie są one obecnie dostępne w szerokiej sprzedaży, a ich ceny są wyższe niż w przypadku tradycyjnych radioodbiorników.

- Odbiorniki muszą być tanie, tańsze niż są w tej chwili, a jeżeli będą tanie, to będą gorszej jakości. Tu jest pewna sprzeczność i wtedy słuchacze mogą nie odczuć tej zmiany dotyczącej samej jakości dźwięku - powiedział Jędrzejewski.

Proces pokrycia sygnałem największych aglomeracji Polskie Radio planuje zakończyć nie później niż do końca 2015 roku, natomiast pełne pokrycie terytorium kraju nie później niż do końca 2020 roku.

Rozmawiał Grzegorz Ślubowski.

bk/ag

>>>Zapis całej rozmowy