Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Klaudia Hatała 29.07.2014

Lena Kolarska-Bobińska: ruszamy z portalem, który pomoże wybrać studia

- W tej chwili jest wiele źródeł Informacji. Szkół wyższych jest w Polsce 450. Osoby chcące studiować nie wiedzą gdzie, w jakim miejscu, jaki kierunek wybrać, i które to są te dobre studia - mówi w "Sygnałach dnia" minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-BobińskaMinister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-BobińskaWojciech Kusiński/Polskie Radio

Ministerstwo uruchomi we wrześniu portal informacyjny o wszystkich szkołach wyższych w Polsce. Portal ma pomóc studentom w wyborze uczelni i kierunku studiów.

Lena Kolarska-Bobińska zaznacza w radiowej Jedynce , że ma nadzieję, że portal będzie przede wszystkim przydatny dla licealistów, którzy borykają się z problemem wyboru właściwej uczelni. - Będzie także zawierał dane odnośnie liczby studentów wyjeżdżających za granicę np. w ramach Erasmusa oraz o liczbie nauczycieli, którzy doszkalają się poza granicami Polski - mówi.

Gość Jedynki informuje, że w Polsce jest ponad 100 uczelni państwowych i aż ponad 300 niepublicznych. - Często w małych miastach jest po kilka wyższych uczelni kształcących w tym samym kierunku - mówi minister i podkreśla, że około 30 szkół niepublicznych jest już w stanie likwidacji. Przyczyn upadku tych szkół można dopatrywać się, jej zdaniem, miedzy innymi w niżu demograficznym.

Rozwiązaniem może być zawarty w nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym projekt dotyczący łączenia się szkół wyższych. - Nowelizacja, która została w zeszłym tygodniu przegłosowana w Sejmie i Senacie, pozwala uczelniom łączyć wysiłki. Mogą tworzyć wspólne inicjatywy, łączyć kierunki - podkreśla Lena Kolarska-Bobińska.

Minister podkreśliła też, że od nowego roku akademickiego nie będzie opłat za drugi kierunek studiów. - Należy ułatwiać osobom dojrzałym (w wieku 24+) zmianę kierunku zainteresowania, dokształcanie się - mówi i dodaje, że zmalała liczba chętnych do studiowania kolejnych kierunków studiów. - Studenci mają coraz bardziej praktyczne podejście i oczekują nie tylko studiów, które przygotowują ich do zawodu, ale też studiów ciekawych, na lepszym poziomie.

Gość Jedynki podkreśla, że nowa ustawa o szkolnictwie wyższym otwiera drogę do edukacji osób dojrzałych. - Uczelnie otworzą się na osoby w wieku 30, 40, 50 lat i starsze. Na emeryturze będzie można nadal się rozwijać, a nawet studiować - mówi.

Kolarska-Bobińska podkreśla także, że uczelnie muszą otworzyć się na innowacyjność i współpracę z przemysłem. - Przenikanie się tych środowisk jest w Polsce bardzo niewielkie. Chcemy otworzyć uczelnie, otworzyć naukowców dla szybszej komercjalizacji wykorzystania ich pomysłów, co nie oznacza, że chcemy całkowicie komercjalizować proces uczenia, tworzenia czy badania - zaznacza minister.

- Uniwersytety powinny kształcić ludzi otwartych na naukę i na zmiany - podsumowuje gość "Sygnałów dnia".

Lena Kolarska-Bobińska mówiła także o Uniwersytecie Młodych Wynalazców i Akademickich Centrach Kreatywności.

(kh/ag)

>>>Zapis całej rozmowy