Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Klaudia Hatała 15.11.2014

Dyrektywa transgraniczna. Zwrot kosztów leczenia tylko za świadczenia gwarantowane w Polsce

- Pomysł na dyrektywę transgraniczną polegał na umożliwieniu pacjentom większej mobilności wewnątrz Unii Europejskiej - mówi w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce prezes NFZ Tadeusz Jędrzejczyk
Prezes NFZ Tadeusz JędrzejczykPrezes NFZ Tadeusz JędrzejczykWojciech Kusiński/PR

Pacjent uprawniony do publicznych świadczeń zdrowotnych w Polsce będzie mógł otrzymać z NFZ zwrot kosztów planowanego leczenia w innym państwie UE - przewiduje tzw. ustawa o leczeniu transgranicznym, której przepisy weszły w sobotę w życie.

Tadeusz Jędrzejczyk tłumaczy, że możliwość zwrotu kosztów leczenia w innym kraju, dotyczy wyłącznie świadczeń znajdujących się w tak zwanym koszyku świadczeń gwarantowanych w Polsce. - Za świadczenie trzeba zapłacić najpierw z własnej kieszeni. Aby uzyskać zwrot poniesionych kosztów, pacjent musi złożyć w oddziale NFZ niezbędne dokumenty - podkreśla prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Gość Jedynki informuje, że w przypadku procedur, które można wykonać w ciągu jednego dnia, nie jest wymagana wcześniejsza zgoda dyrektora oddziału NFZ. - W przypadku dłuższej hospitalizacji, uprzednia zgoda jest konieczna - zaznacza Tadeusz Jędrzejczak.

Gość "Sygnałów dnia" mówi, że decyzję dotyczącą zwrotu kosztów, oddział NFZ powinien podjąć w przeciągu 30 dni. - Wysokość świadczeń będzie oparta o cennik obowiązujący w Polsce, czyli jeżeli świadczenie za granicą będzie droższe, to NFZ płaci tylko do takiej kwoty, za którą opłacamy te świadczenia w Polsce - informuje prezes NFZ. Dodaje także, że widać duże różnice w cenach świadczeń, jeśli chodzi o poszczególne kraje. - Raczej bym się nie spodziewał, że w Niemczech cena będzie niższa niż w Polsce, ale na Słowacji i Litwie te oferty mogą być porównywalne - ocenia.

Tadeusz Jędrzejczyk spodziewa się także większego napływu pacjentów zza granicy, którzy przyjadą leczyć się w Polsce. - Polscy świadczeniodawcy, szpitale i przychodnie, starają się i będą się starały przyciągnąć pacjentów z zagranicy. To jest szansa dla tych podmiotów, żeby rozszerzyły swój zakres działalności. Dla ubezpieczonego w Danii, Szwecji, Niemczech nasze ceny są atrakcyjne - ocenia prezes NFZ.

Gość Jedynki, pytany czy Narodowy Fundusz Zdrowia jest przygotowany finansowo na zwroty kosztów zagranicznego leczenia, mówi że istnieje rezerwa przygotowana specjalnie na ten cel. - Jeżeli rezerwa się wyczerpie, pacjenci, którzy sfinansują leczenie z własnej kieszeni, będą musieli dłużej poczekać na zwrot - dodaje gość Jedynki.

Prezes NFZ, poinformował także, że od momentu wejścia w życie dyrektywy transgranicznej, złożono w sumie 124 wnioski o zwrot kosztów leczenia, na łączną kwotę prawie 2,5 miliona złotych.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Prowadził: Mariusz Syta

Goście: Tadeusz Jędrzejczyk (prezes NFZ)

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Data emisji: 15.11.2014

Godzina emisji: 7.15

(kh/asz)

>>>Zapis całej rozmowy