Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Juliusz Urbanowicz 19.03.2015

Ekspert: unijny przełom w dziedzinie energetyki. Z inicjatywy Polski

- Tworzenie unii energetycznej to przełom. Jeszcze kilka lat temu nie mogło być mowy o wspólnej polityce energetycznej państw Unii Europejskiej - ocenia Paweł Świeboda, szef think-tanku demosEUROPA.
Premier Polski Ewa Kopacz  i prezydent Francji Francois Hollande na szczycie szefów państw i rządów UE w Brukseli, 19 marca 2015 rokuPremier Polski Ewa Kopacz i prezydent Francji Francois Hollande na szczycie szefów państw i rządów UE w Brukseli, 19 marca 2015 roku PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Posłuchaj
  • O szczycie UE prezes demosEUROPA Paweł Świeboda - Więcej świata/Jedynka
Czytaj także

Jego zdaniem, wspólnych planów energetycznych nie powinny storpedować nawet takie ruchy, jak rozwijanie współpracy Węgier i Rosji w tej dziedzinie, gdyż Komisja Europejska zapowiedziała, że będzie się temu bacznie przyglądać i może postawić weto w razie, gdyby węgiersko-rosyjskie przedsięwzięcia nie były zgodne z unijnymi zasadami.

Szefowie państw i rządów krajów UE poparli 19 marca w Brukseli strategię budowy unii energetycznej zaprezentowaną w lutym przez KE. Zielone światło dla tej inicjatywy daje możliwość rozpoczęcia prac nad konkretnymi aktami prawnymi, które mają umożliwić jej realizację.
Przywódcy unijni podkreślili, że mająca powstać unia energetyczna ma się opierać na pięciu filarach: bezpieczeństwie energetycznym, solidarności i zaufaniu; w pełni zintegrowanym europejskim rynku energetycznym; efektywności energetycznej przyczyniającej się do obniżenia zapotrzebowania (na energię); dekarbonizacji gospodarki oraz na badaniach, innowacyjności i konkurencyjności.
Kontrowersje budziła propozycja Komisji, aby umowy w sprawie dostaw gazu były ocenianie przez KE przed ich podpisaniem pod kątem zgodności z prawem UE. Według unijnych źródeł zapis ten został osłabiony przez przywódców.

O tym, co dyrektor demosEUROPA powiedział na temat unijnych sankcji wobec Rosji - posłuchaj w pliku dźwiękowym audycji "Więcej świata".

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Krzysztof Renik

Gość: Paweł Świeboda, prezes think-tanku demosEUROPA.

Data emisji: 19.03.2015

Godzina emisji: 18.15

'' ju/asz