Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Klaudia Hatała 30.03.2015

Wiesława Borczyk: w Polsce działa 520 Uniwersytetów Trzeciego Wieku

- Bardzo ważna w działalności Uniwersytetów Trzeciego Wieku, poza edukacją, jest możliwość integracji, rozmów, nawiązywania kontaktów - mówi Wiesława Borczyk, prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
Wiesława Borczyk, prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego WiekuWiesława Borczyk, prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego WiekuWojciech Kusiński/Polskie Radio
Posłuchaj
  • Wiesława Borczyk, prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku, o działalności uniwersytetów (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Opinie słuchaczy UTW zebrała Katarzyna Pilarska (Sygnały dnia/Jedynka)
Czytaj także

W Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie o godzinie 12.00 rozpocznie się II Kongres Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Honorowym gościem będzie prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką. Kongres organizowany jest przez Fundację Ogólnopolskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Polskie Radio sprawuje patronat nad Kongresem.

Wiesława Borczyk mówi, że pierwszy UTW powstał w Polsce w 1975 roku i był trzecią taką placówką w Europie. - Formuła Uniwersytetów Trzeciego Wieku ulegała pewnej modyfikacji. Początkowo były związane głównie z uczelniami wyższymi, ale od końca XX wieku także osoby prawne samodzielnie mogą tworzyć Uniwersytety Trzeciego Wieku. Ważne jest, że mają kontakt z uczelnią wyższą w formie patronatu naukowego - wyjaśnia prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

- Mamy na mapie kraju 520 placówek o różnym statusie, ale pod jedną nazwą – Uniwersytet Trzeciego Wieku, a ponadto, poza granicami kraju istnieją także polskie UTW - mówi gość Jedynki. - Szacuje się, że w Polsce liczba słuchaczy wynosi 120-130 tysięcy osób - dodaje Wiesława Borczyk.

Gość "Sygnałów dnia" informuje, że słuchaczami Uniwersytetów Trzeciego Wieku są głównie ludzie będący na emeryturze, którzy mają zdecydowanie więcej wolnego czasu, niż kiedy pracowali zawodowo i mieli obowiązki rodzinne. - Programy i oferty edukacyjne są przygotowywane pod kątem osób starszych. Uczestniczą w tym nie tylko wykładowcy, ale także inni specjaliści jak lekarze i psycholodzy - informuje prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

- Przy okazji działania uniwersytetu uaktywnia się pasja wielu ludzi, którzy w samotności nie byliby w stanie tych umiejętności i talentów pokazać. Ważne jest także funkcja aktywizacji osób starszych, czyli rozwijanie aktywności społecznej w rożnych kierunkach - podkreśla Wiesława Borczyk.

Dlaczego seniorzy decydują się na dalszą edukację i słuchaczy, której płci jest więcej? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Wiesława Borczyk (prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku)

Data emisji: 30.03.2015

Godzina emisji: 8.20

kh/asz