Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 15.06.2017

"Nienawiść rozpoczyna się od obojętności na los drugiego człowieka"

- Nie wolno milczeć, jeśli ktoś jest prześladowany, lub kiedy czyjeś życie jest zagrożone - mówi w radiowej Jedynce arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Duchowny zwraca uwagę, że człowieczeństwo zaczyna się wtedy, kiedy ktoś uważa się za stróża życia każdego innego człowieka. - I nie wolno mi patrzeć obojętnie na jego krzywdę, na zagrożenie jego życia, na to, że jest odrzucany, jak to się dzisiaj mówi, na margines - tłumaczy hierarcha.

Nawiązując do uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (potocznie zwanych Bożym Ciałem) arcybiskup Jędraszewski zwraca uwagę, że na widok monstrancji niesionej w procesjach ludzie klękają. Wierzą, że w monstrancji pod postacią białego chleba jest Chrystus, który tego dnia wychodzi na ulice. Metropolita opowiada o początkach święta i zwyczaju procesji. Arcybiskup Jędraszewski mówi też o sesjach pytań do niego. Zwyczaj ten zapoczątkował jeszcze jako metropolita łódzki.  

Gość Jedynki wyjaśnia, czy patriotyzm można połączyć z chrześcijaństwem. Według niego trudno oddzielić te dwie postawy. - Bycie patriotą wpisuje się w to, do czego nas wzywa czwarte przykazanie Dekalogu, czyli byśmy czcili ojca swego i matkę, a więc całą tradycję narodową, z której wyrastamy - podkreśla.

Duchowny wspomina osobę biskupa Antoniego Baraniaka, który wykazał niezłomną postawę podczas tortur w komunistycznym więzieniu. Przypomniał słowa kardynała Wyszyńskiego, który podczas pogrzebu biskupa przyznał, że dzięki niemu polski Kościół nie podzielił losu Kościołów w Czechosłowacji, na Węgrzech, czy w Chorwacji. Przy okazji arcybiskup wyraził nadzieje na wznowienie jego książki "Teczki na Baraniaka".

Posłuchaj całej rozmowy.

***

Prowadził: Rafał Porzeziński

Gość: Marek Jędraszewski (arcybiskup, metropolita krakowski, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski)

Data emisji: 15.06.2017

Godzina emisji: 10.10

ag/kd