Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Filip Ciszewski 29.01.2018

"Nie będziemy negocjować zapisów ustaw, które przyjmuje polski parlament"

Ustawa umożliwia tylko ściganie tych, którzy w świadomy, złośliwy sposób próbują obarczać Polskę, naród polski odpowiedzialnością za Holokaust - powiedział w "Sygnałach dnia" Jacek Sasin o nowelizacji ustawy o IPN, która wzbudziła wątpliości strony izraelskiej.
Wideo
  • 201801290815_JacekSasin.mp4
Posłuchaj
  • Jacek Sasin o polityce historycznej i karaniu za określenie "polskie obozy śmierci" (Jedynka/Sygnały dnia)
Czytaj także

Sejm w piątek uchwalił nowelizację ustawy o IPN - Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Zgodnie z nią każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni". Regulację skrytykował izraelski premier Benjamin Netanjahu. Uznał, że nie ma podstaw do karania za takie sformułowanie, a "Holokaustowi nie można zaprzeczać". W podobnym tonie wypowiedzieli się inni izraelscy politycy, a ambasador Anna Azari mówiła, że Izrael odczytuje zmiany w prawie jako możliwość karania świadków ocalałych z Holokaustu. Premier Mateusz Morawiecki o tej sprawie wieczorem rozmawiał telefonicznie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.

- Zawsze, jak pojawiają się problemy we wzajemnych relacjach, to warto je w bezpośredniej rozmowie usuwać - ocenił Jacek Sasin. Wskazał, że premierzy umówili się, że będą dalej prowadzone rozmowy przez zespoły powołane przez oba państwa. Jak wyjaśnił, chodzi przede wszystkim o wyjaśnienie nieporozumień, które narosły wokół nowelizacji ustawy o IPN. Gość Jedynki stanowczo podkreślił, że nie będziemy negocjować zapisów ustaw, które przyjmuje polski parlament. - Polska jest suwerennym krajem, ma prawo, by kształtować własny system prawny - dodał.

Jacek Sasin ocenił, że przez dziesięciolecia państwo polskie nie reagowało na to, że pojawiały się w przestrzeni publicznej fałszywe przekazy o istnieniu polskich obozów i przypisywano Polakom na równi z Niemcami winę za piekło, które zostało zgotowane Żydom w Europie. Zaznaczył przy tym, że trzeba demaskować haniebne przypadki zachowań pojedynczych osób, które kolaborowały lub dopuszczały się niegodziwości. - W żadnym wypadku ustawa nie dotyczy ograniczania badań naukowych - stwierdził.

Czy spór o ustawę wpisuje się w szerszy kontekst próby popsucia wizerunku Polski i relacji z Izraelem? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy o prawdzie i polityce historycznej.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska-Hejke

Gość: Jacek Sasin (sekretarz stanu w Kancelarii Premiera)

Data emisji: 29.01.2018

Godzina emisji: 7.15

fc/kh

Zapis rozmowy