Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Mateusz Rekłajtis 29.04.2018

Czy Polska potrzebuje nowej konstytucji? "Obecna ma wiele mankamentów"

Prezydent uważa, że nowa konstytucja lub znacząco zmieniona obecna ustawa zasadnicza mogłaby zostać uchwalona w 2021 roku. Andrzej Duda mówił o tym podczas debaty "Młodzi i przyszłość" w ramach Kongresu "Wspólnie o Konstytucji" na Stadionie Narodowym w Warszawie. W radiowej Jedynce na ten i inne tematy dyskutowali Karol Karski, europoseł PiS i Marta Golbik, posłanka PO.

Wydarzenie jest podsumowaniem dotychczasowego cyklu debat przed planowanym na listopad referendum o kierunkach zmian konstytucji. Andrzej Duda powtórzył, że obecna ustawa zasadnicza ma wiele mankamentów i jest konstytucją "okresu przejściowego". 

05b8a4fb-0ce5-4ccd-84af-a08ebc024247.jpg
Andrzej Duda: konstytucja mogłaby zostać uchwalona w 2021 roku

Zdaniem Karola Karskiego, europarlamentarzysty PiS "wszyscy wiemy, że nowelizacja konstytucji jest potrzebna". - Musimy mieć świadomość, że obecnie obowiązująca konstytucja została przyjęta przez najmniej reprezentatywny Sejm w historii po 1989 roku. W wyniku dosyć osobliwej ordynacji wyborczej, która ukształtowła ten Sejm drugiej kadencji aż 36 proc. wyborców oddało głos, który nie przełożył się na jakikolwiek mandat w parlamencie. Te głosy poszły w powietrze, chociaż Ci ludzie poszli do wyborów - przypomniał. - Ta konstytucja dziś jest aktem obowiązującym. Doczekała się dosyć dużo praktycznego zastosowania, ale mamy do czynienia już bardziej z wykładnią treści tej konstytucji niż z literalnym odczytywaniem treści jej przepisów - ocenił Karol Karski.

Marta Golpik, posłanka Platformy Obywatelskiej, uważa, że prezydent Andrzej Duda nie jest odpowiednią osobą do proponowania zmian w konstytucji. - Referendum to jest absolutnie nie na miejscu z jednego prostego powodu – żeby zaproponować zmianę konstytucji trzeba najpierw być człowiekiem przyzwoitym i jako strażnik konstytucji faktycznie bronić jej i stać na jej straży, a nie dopuszczać do jej łamania od ponad dwóch lat. Uważam, że jest (prezydent Andrzej Duda - przyp. red.) ostatnią osobą, która ma prawo mówić o zmianie konstytucji, bo to po prostu nie wypada - stwierdziła. 

Termin referendum przedmiotem rozmów wewnątrz PiS

Choć zarówno prezydent, jak i partia rządząca, zgadzają się co do potrzeby zmian w polskiej konstytucji, to nie są w tej sprawie w jednomyślni. Dokładny zakres zmian oraz perspektywa czasowa ich wprowadzenia nie jest jeszcze w pełni przedyskutowana i usankcjonowana. Zdaniem niektórych komentatorów i polityków opozycji jest to sygnał, że w partii PiS dochodzi do tarć.

- Prezydent Andrzej Duda ewidentnie próbuje wybić się na niezależność mówiąc o referendum konstytucyjnym. Chce pokazać, że jest samodzielny i ma własne inicjatywy. Przede wszystkim, że konsekwentnie realizuje to, co zapowiadał, ale tak naprawdę doprowadza do podziału wewnątrz obozu PiS. Wypowiedź niejednego polityka PiS była przeciwko temu pomysłowi i na ten moment uważam, że przy głosowaniu w Senacie to referendum po prostu upadnie - stwierdziła posłanka PO Marta Golpik. - Będzie to okazja do pokazania po raz kolejny, że PiS nie jest monolitem i, że prezydent nie ma aż takiego znaczenia w obozie władzy. Tak naprawdę PiS w tym momencie rękoma prezydenta szkodzi samo sobie i myślę ze taki będzie tego efekt - oceniła w radiowej Jedynce.

Zdaniem drugiego gościa audycji "Tydzień kontra tydzień" należy mówić nie tyle o sporze a o wątpliwościach przedstawianych w trakcie dyskusji dotyczącej reformy i referendum konstytucyjnego. - Inicjatywa prezydenta wpisuje się w potrzebę nowelizacji konstytucji, natomiast jesteśmy w trakcie dyskusji jaki miałby być kształt zmian i kiedy ewentualnie miałyby się te zmiany dokonywać - podkreślił. Zaznaczył też, że w politycy PiS mają "pewne wątpliwości dotyczące terminu 11 listopada". - To jest święto narodowe. Czy to jest najlepszy dzień, żeby jednak w jakiś sposób dzielić społeczeństwo? Jedni będą za, inni przeciw, będzie się toczyła jakaś kampania referendalna. A to święto daje nadzieje na jakąś jedność. Na zjednoczenie się wokół Polski, wokół państwa, wokół tego wszystkiego, co nas łączy, a nie akurat poszukiwania tego, co nas niekiedy widzimy inaczej - stwierdził. 

W całej audycji również o nowych władzach w Krajowej Radzie Sądownictwa, protestach rodziców osób niepełnosprawnych, śmierci Alfiego Evansa i kandydatach samorządowych PiS.

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadzi: Marek Mądrzejewski 

Goście: Karol Karski (europoseł PiS), Marta Golbik (PO)

Godzina emisji: 12.10

Data emisji: 29.04.2018

rr/kk