Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Roman Stańczyk 12.02.2019

Marcin Urynowicz: wśród ocalonych najwięcej osób miało paszport Paragwaju

- Jest tam kilka paszportów oraz nigdy niepublikowane zdjęcia osób, które się o taki dokument ubiegały. Do tego dochodzi lista tych, którym paszporty miały zostać wystawione - mówił o Archiwum Eissa w audycji "W samo południe" dr Marcin Urynowicz z Instytutu Pamięci Narodowej. 

Gość radiowej Jedynki mówił o szczegółach wystawiania paszportów przez grupę berneńską. - Pracownicy polskiej ambasady kontaktowali się z organizacjami żydowskimi. Rabin Chaim Eiss był przedstawicielem z ramienia partii Agudat Israel. Ważną rolę odegrali też Abraham Silberschein będący przedstawicielem Światowego Kongresu Żydów oraz Izaak Sternbuch, przedstawiciel Stowarzyszenia Ortodoksyjnych Rabinów Ameryki i Kanady - mówił historyk.

Marcin Urynowicz przypomniał, że w USA obowiązywała cenzura na wiadomości z krajów okupowanych przez III Rzeszę. - Listy były zatrzymywane po tym, jak dotarły do USA. Jedyną szansą dla tych organizacji było korzystanie z kanałów dyplomatycznych polskiego konsulatu. Polskie źródła podają, że pomocy udzielono przynajmniej kilkuset osobom - wskazał gość "W samo południe".

Jedno z największych świadectw ratowania Żydów przed Zagładą przez polsko-żydowską Grupę Ładosia oficjalnie trafi dziś do Polski. Chodzi o dokumenty z Archiwum Eissa, które zostaną uroczyście zaprezentowane w Belwederze w obecności prezydenta Andrzeja Dudy. Zbiór to ponad 120 obiektów, w tym fabrykowane przez polskich dyplomatów paszporty południowoamerykańskie. 

Więcej w nagraniu rozmowy. Zapraszamy do wysłuchania.

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski 

Gość: dr Marcin Urynowicz (historyk IPN)

Data emisji: 12.02.2019

Godzina emisji: 12.15

IAR/ras