Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 17.10.2019

Ekspert: Wielka Brytania próbuje wyjść z UE zachowując jak najwięcej praw

Porozumienie dotyczące wyjścia Wielkiej Brytanii z UE zawarte między Brukselą a Londynem jest jednym z wielu tematów rozmów unijnych przywódców podczas dwudniowego szczytu, który rozpoczął się w czwartek (17.10) w Brukseli.

"Osiągnięte w czwartek porozumienie o warunkach wyjścia Wielkiej Brytanii z UE to spełnienie obietnic o prawdziwym brexicie" - przekonywał tego dnia w Brukseli brytyjski premier Boris Johnson. Wyraził nadzieję, że poprą je posłowie w Izbie Gmin. 

Pierwszy termin brexitu przypadał na 29 kwietnia 2019, jednak został on przesunięty na 31 października. Wielka Brytania jest pierwszym państwem, które opuszcza unijną wspólnotę. - Art. 50. Traktatu o Unii Europejskiej ma po raz pierwszy zastosowanie, stąd wszyscy się uczą. Wielka Brytania próbuje wyjść z UE zachowując jak najwięcej środków, praw - zaznacza Genowefa Grabowska z WSM.  

bruksela 1200.jpg

Siedmioletni budżet UE 

Podczas szczytu UE jest omawiana nie tylko sprawa brexitu, ale perspektywy finansowej na lata 2021 – 2027. Tuż przed rozpoczęciem szczytu UE premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska odrzuca najnowszy projekt unijnego budżetu przygotowany przez Finlandię, która kieruje teraz pracami wspólnoty. Premier Morawiecki mówił, że Unii Europejskiej potrzebne są nowe źródła finansowania.

Gość audycji ocenił, że zatwierdzenie siedmioletniego budżetu nie będzie łatwe. - Będzie to szalenie trudne, bo to jest nie tylko ubytek składki brytyjskiej, ale również nowe wyzwania. Bym do tego dodała składki na politykę klimatyczną, bo jeżeli chcemy wyeliminować węgiel, to państwa, których gospodarka na tym się opiera oczekują czegoś w zamian. Są potrzebne ogromne środki - powiedziała prof. Genowefa Grabowska.

Czy Unia Europejska powinna szukać nowych źródeł dochodowych?

UE oprócz składek członkowskich ma tzw. dochody własne, które czerpane są z różnych typów podatków. - Premier Mateusz Morawiecki słusznie wskazał jeszcze możliwości, z których UE mogła by korzystać, nadać znaczący kształt i powiększać ten skromny budżet. Budżet unijny jest tak konstruowany, że opiera się w głównej mierze na składkach i teraz zależy od wysokości procentowej, jaki procent dochodu narodowego państw członkowskich będzie przelewany do budżetu unijnego - zaznaczył ekspert. 

Ponadto w audycji:

- o Europejskim Nakazie Aresztowania dla b. stalinowskiego sędziego Stefana Michnika, który ma postawione 93 zarzuty popełnienia w 1952 i 1953 roku w Warszawie tzw. zbrodni sądowych. O działaniach związanych z poszukiwaniem stalinowskich zbrodniarzy - także tych w togach i korzystaniu z instrumentów prawa europejskiego i międzynarodowego mówił  prok. Andrzej Pozorski, dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, zastępcą prokuratora generalnego.

- Czy Orban zostanie premierem Rumunii? Oczywiście nie Viktor Orbán, a Ludovic. To jemu prezydent Klaus Iohannis powierzył misję sformowania nowego rządu po upadku gabinetu Vioricy. Więcej informacji w felietonie Katarzyny Seeman. 

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania z audycji. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadzi: Michał Strzałkowski 

Goście: prof. Genowefa Grabowska (znawczyni prawa europejskiego, Wyższa Szkoła Menedżerska), prok. Andrzej Pozorski (dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, zastępcą prokuratora generalnego)

Data emisji: 17.10.2019

Godzina emisji: 17.27

ans