Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Szablewski 24.10.2019

Ekspert o brexicie: małżeństwo rozpadło się, ale nadal mieszka pod jednym dachem

- Na dziś Unia Europejska przeczekuje chaos znajdujący się po stronie Wielkiej Brytanii - mówi w "Więcej Świata" dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych. Czy przedłużający się brexit jest na rękę Unii Europejskiej?
Posłuchaj
  • Brexit, zamieszki w Chile, nowy ambasador Izraela, wybory w Kanadzie (Jedynka/ Więcej Świata)
Czytaj także

Liderzy grup politycznych w Parlamencie Europejskim popierają przedłużenie brexitu. Wczoraj wstępną zgodę na takie rozwiązanie mieli udzielić reprezentujący swoje kraje ambasadorowie akredytowani przy europejskich instytucjach. Wciąż jednak nie ma zgody na to, jak długie miałoby być to przedłużenie.

Ambasadorowie spotykają się ponownie dziś, choć premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson w niedawnej rozmowie z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, powiedział, że wciąż liczy na to, że brexit uda się przeprowadzić do 31 października.

Strategiczna cierpliwość

- Teraz wydaje się, że nie ma już możliwości dowiezienia brexitu 31 października. Myślę, że premier Boris Johnson pogodził się z tym, natomiast nie oznacza to, że brexitu nie będzie. Wszystko będzie zależne od tego, jak teraz sytuacja potoczy się w Wielkiej Brytanii, ponieważ Unia Europejska ewidentnie reprezentuje taką strategiczną cierpliwość wobec wydarzeń na Wyspach - ocenia dr Małgorzata Bonikowska.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Liderzy frakcji politycznych w PE za przedłużeniem brexitu do 31 stycznia 2020 r.

Wielka Brytania: cały czas wychodząca

Zdaniem eksperta Jedynki, przedłużenia brexitu z europejskiego punktu widzenia jest bardzo bolesne. - Powoduje konsekwencje w postaci cały czas takiego wiszącego, niedokończonego procesu wychodzenia, który już sam w sobie jest precedensem (…),. Nie wiadomo jak dalej procedować wewnątrz UE, ponieważ nie wiadomo tak naprawdę, ilu członków za chwilę będzie. Wielka Brytania ciągle jest członkiem Unii Europejskiej w stanie wychodzenia, to jest tak trochę jak z małżeństwem, które rozpadło się, ale nadal mieszka pod jednym dachem - dodaje.

- Interes europejski jest taki, żeby odłożyć brexit na tak długo, aby w Wielkiej Brytanii było realnie możliwe zaprezentowanie jakiegoś spójnego stanowiska - twierdzi dr Małgorzata Bonikowska.

Elastyczny brexit?

Pojawił się pomysł, aby przedłużyć brexit w ramach formy elastycznej, czyli żeby nie ustalać twardej daty wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, tylko umożliwiać Brytyjczykom wyjście z Unii Europejskiej, co 2 tygodnie, jeżeli zakończą się wszystkie procedury.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Ambasadorowie UE: jest zgoda na opóźnienie brexitu

- To jest tak naprawdę trochę wyjście naprzeciw tej sytuacji, która jest, czyli pewnej niemożności dotrzymania kolejnych dat wychodzenia, a po drugie jest to wyjście naprzeciw jednak pewnej nadziei, która być może znowu pojawiła się w niektórych sercach, również na Wyspach, że do tego brexitu może w ogóle nie dojść. Im więcej jest problemów z wyjściem, to rośnie możliwość, że ten proces zostanie zahamowany, chociażby na kolejnym etapie referendum w Wielkiej Brytanii i poprzez wynik referendalny - uważa dr Małgorzata Bonikowska.

Ekspert Jedynki dodaje, że nie można wykluczyć możliwości rezygnacji z brexitu, ale jest to mało prawdopodobne

Na co wpływa przedłużający się brexit? Kto w Wielkiej Brytanii "zapunktuje" na przedłużającym się brexicie?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Ponadto w audycji:

- Tak napiętej sytuacji w Chile nie było od niemal 30 lat. Zaczęło się od podwyżki cen biletów na komunikację publiczną w stolicy Santiago. Wystarczył weekend, by protesty rozlały się na cały kraj. W zamieszkach zginęło już 15 osób, w tym także obywatel naszego kraju.

- W pierwszym wywiadzie dla polskich mediów po objęciu stanowiska nowy ambasador Izraela w Polsce Alexander Ben Zvi mówi o wielowiekowej wspólnej historii obu krajów, o systematycznie rozwijanej współpracy w nowych technologiach oraz o… swojej pasji do gotowania, w tym o daniach polskiej i izraelskiej kuchni.

- "Four more years": tak cieszyli się zwolennicy Liberalnej Partii Kanady (LPC) premiera Justina Trudeau. Partia ta po raz drugi wygrała wybory, ale straciła większość w parlamencie. Dlaczego Kanadyjczycy odwrócili się od lewicowego Justina Trudeau i co to oznacza dla Kanady?

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Michał Strzałkowski

Goście: dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych), Alexander Ben Zvi (ambasador Izraela w Polsce)

Data emisji: 24.10.2019

Godzina emisji: 17.27

DS