Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 06.11.2019

Wyzwania i problemy transformacji energetycznej w Polsce

W Warszawie zorganizowano dwudniową konferencję EuroPower. To już 30 z kolei spotkanie ekspertów i przedstawicieli rządu poświęcone wyzwaniom polskiej energetyki. Na ile Polsce w ostatnich latach udało się poprawić bezpieczeństwo energetyczne? 
Posłuchaj
  • Ekspert o polskiej energetyce: w ostatnich latach doszło do polityki dywersyfikacyjnej (Więcej świata/Jedynka)
Czytaj także

Wśród przybyłych na konferencję był minister energii Krzysztof Tchórzewski, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że sprawne działanie sektora energetycznego jest jednym z głównych filarów rozwoju gospodarki Polski. Zaznaczył, że transformacja energetyczna to proces, który ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne i utrzymać niski wskaźnik zależności naszej gospodarki energetycznej, polskich systemów energetycznych od importu.

Minister powiedział również, że jesteśmy w momencie startu między innymi energetyki wiatrowej na morzu, jak również energetyki odnawialnej na lądzie. Powtórzył, że wszystko wskazuje na to, że w Unii Europejskiej znajdziemy się na czwartym miejscu jeśli chodzi o postęp w rozwoju energetyki odnawialnej w ostatnich dwóch latach. 

Budowa elektrowni jądrowej 

- Myślę, że komentarz ministra dotyczy dyskusji na temat węgla w miksie energetycznym i kwestii dotyczącej neutralności do 2050 roku, a więc odejście od paliw kopalnych, a już na pewno od węgla. Taki jest cel Unii Europejskiej, w polskich warunkach może być on możliwy do realizacji, ale niezwykle kosztowny - zaznaczył Bartłomiej Sawicki z BiznesAlert. 

K. Tchórzewski 2.jpg
K. Tchórzewski: sprawny sektor energetyczny jednym z filarów rozwoju gospodarki

W kuluarach konferencji minister Krzysztof Tchórzewski powiedział dziennikarzom, że w jego przekonaniu, Polska jest blisko rozstrzygnięć w sprawie finansowania programu budowy energetyki jądrowej. - W energetyce czas płynie bardzo szybko. Decyzja o budowie jakiejkolwiek elektrowni do czasu jrj realizacji to jest 4- 5 lat. To jest bardzo mało czasy, więc należy na to patrzeć z punktu widzenia nie ostatnich pięciu lat tylko ostatniej dekady. W kontekście gazu rzeczywiście w ostatnich kilku latach doszło do przyśpieszenia polityki dywersyfikacyjnej, która w tym temacie jest ponadpartyjna. Gazoport był budowany już za poprzedniego rządu - przypomniał gość audycji. 

Problem z lokowaniem farm wiatrowych

W ostatnich latach wyraźnie widać w Niemczech spadek inwestycji w lądowe instalacje wiatrowe. Od 2012 roku tempo rozwoju branży systematycznie rosło aż do 2017 roku, w którym udało się dodać do systemu nowe turbiny o łącznej mocy 5,3 GW. W 2018 roku nastąpił jednak gwałtowny spadek, powstało zaledwie 2,4 GW nowych instalacji, a przez pierwsze sześć miesięcy 2019 roku – tylko 1,5 GW.

Spadek tempa inwestycji wiatrowych jest dla naszego zachodniego sąsiada problemem. Według rządowych założeń kraj do 2030 roku powinien 65 proc. energii czerpać wyłącznie z odnawialnych źródeł. Aby ten cel zrealizować, powinno w systemie przybywać 4,7 GW netto nowych mocy wiatrowych. - Problem wynika z pojawiających się protestów społecznych co do lokowania farm wiatrowych, bo ludzie nie chcą mieć za blisko wiatraków lub te decyzje nie są przedyskutowane z lokalną społecznością. Ten sam problem jest u nas w Polsce - zaznaczył Bartłomiej Sawicki. 

Ponadto w audycji: 

- spór o tamę na Nilu, najważniejszym źródle wody w tym regionie Afryki. Może być to zarzewie regionalnego konfliktu zbrojnego. USA będą mediować w tej sprawie, ruszają negocjacje w Waszyngtonie. Więcej w materiale Michała Strzałkowskiego. 

- antyrządowe protesty w Iraku - relacja Adriana Bąka

- 70 osób aresztowano we wtorek we Włoszech podczas wielkiej operacji karabinierów przeciwko mafii z Kalabrii. Na ten temat z Pawłem Lekkim rozmawiał dr Piotr Podemski z Uniwersytetu Warszawskiego. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadzi: Paweł Lekki 

Goście: Bartłomiej Sawicki (BiznesAlert), dr Piotr Podemski (Uniwersytet Warszawski) 

Data emisji: 6.11.2019

Godzina emisji: 17.27

IAR/ans