Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 06.12.2019

A. Merkel w Auschwitz. Ekspert: to podsumowanie jej politycznego dorobku

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Mateusz Morawiecki wzięli udział w uroczystości z okazji 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau. To pierwsza wizyta kanclerz w tym byłym niemieckim obozie, miejscu zagłady ponad miliona osób różnych narodowości - między innymi Żydów, Polaków i Romów.

Odczuwam głęboki wstyd biorąc pod uwagę barbarzyńskie zbrodnie, które zostały tu popełnione przez Niemców - mówiła w piątek kanclerz Niemiec Angela Merkel w byłym obozie Auschwitz II podczas uroczystości 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau. Kanclerz podkreślała, że to Niemcy odpowiadają za zbrodnie popełnione w obozie zagłady.

- To nie są słowa, które zaskakują, ale zaskakuje moment: koniec kadencji i epoki Angeli Merkel. W jakiś sposób jest to symboliczna wizyta. To jest podsumowanie jej dorobku politycznego, bo przez wiele lat była żelazną kanclerz nie tylko swojego kraju, ale taką osią Europy i z całą pewnością te słowa, które padają czy też symptomy prowadzonej polityki niemieckiej to jest dzisiaj ukoronowanie jej polityki - uważa Łukasz Polinceusz z CSM. 

merkel-1200-pap.jpg
Angela Merkel: to Niemcy odpowiadają za zbrodnie w Auschwitz

Część niemieckiej historii 

Gość w studiu radiowej Jedynki zaznacza, że warto przypominać tą tragiczną kartę w historii oraz, że ważnym jest to, iż słowa kanclerz Niemiec padają w konkretnym ważnym miejscu, jakim jest obóz zagłady Auschwitz - Birkenau. - Warto wspominać, warto pokazywać te tragiczne obrazki z przeszłości, od których w żaden sposób na przestrzeni lat Niemcy się nie uchylały - dodaje ekspert. 

Stosunki niemiecko-rosyjskie

W środę niemieckie MSZ uznało za osoby niepożądane dwóch rosyjskich dyplomatów. Ich wydalenie ma związek z zabójstwem w sierpniu w stolicy Niemiec obywatela Gruzji. Śledztwo zostało przejęte przez Federalną Prokuraturę Generalną. Według strony niemieckiej, istnieją przesłanki, że zabójstwo zostało zlecone przez rosyjskie służby specjalne. - Stosunki niemiecko-rosyjskie od jakiegoś czasu nie są tak przyjazne i szczere, jak one miały miejsce kilka lat wcześniej. (...) Dzisiaj Rosja zdecydowanie stoi na uboczu i myślę, że ta konkretna sytuacja nie pogorszy relacji z Moskwą, natomiast z całą pewnością będzie przyczynkiem do wyczulenia na Rosję - ocenia Łukasz Polinceusz. 

Ponadto w audycji: 

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen udaje się do Etiopii, gdzie spotka się z premierem Abiyem Ahmedem, laureatem tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. Będzie też rozmawiała z prezydent tego kraju Sahle-Work Zewde. Jest to pierwsza wizyta poza UE von der Leyen na stanowisku przewodniczącej KE. Gościem w studiu Jedynki była Anna Masłoń-Oracz z SGH. 

W Samoa panuje epidemia odry. Wprowadzono stan wyjątkowy i akcję masowych szczepień - więcej w materiale K. Semaan. 

- Cena ropy z łupków ważnym instrumentem w polityce gospodarczej USA, Iran, Wenezuela a nawet Arabia Saudyjska przeżywają spore kłopoty z powodu niskich cen - w piątek w Wiedniu trwać będzie spotkanie ministerialne OPEC i spoza OPEC - relacja M.Strzałkowskiego. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Piotr Pogorzelski 

Goście: Łukasz Polinceusz (Centrum Stosunków Międzynarodowych), Anna Masłoń - Oracz (SGH) 

Data emisji: 6.12.2019 r. 

Godzina emisji: 17.27

IAR/ans