Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Przemysław Goławski 08.01.2020

Müller: rząd popiera decyzję prezydenta ws. obchodów w Izraelu

Rzecznik rządu Piotr Mueller powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że rząd popiera decyzję prezydenta, żeby nie jechać na Światowe Forum Holocaustu w Izraelu. Wczoraj prezydent Andrzej Duda poinformował, że nie poleci 23 stycznia do Izraela na wydarzenie organizowane w związku z 75. rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.
Wideo
  • 202001080715_Piotr_Muller
Posłuchaj
  • Piotr Müller: nie ma ofiar wśród polskich żołnierzy, którzy stacjonują w kilku bazach na terenie Bliskiego Wschodu (Sygnały dnia/Jedynka)
Czytaj także

Jak podkreślił w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Mueller, prezydent Polski powinien móc zabrać głos podczas uroczystości. - Nie może być tak, że odbywają się ważne uroczystości - chociaż organizowane przez pewną fundację - i głosu na nich nie zabiera prezydent RP - dodał.

Prezydent Andrzej Duda otrzymał zaproszenie na uroczystości. Organizatorzy nie przewidzieli jednak jego wystąpienia, w odróżnieniu od przedstawicieli Izraela, Rosji, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Organizowane w Jerozolimie przez fundację rosyjskiego biznesmena Wiaczesława Mosze Kantora wydarzenie było jednym z tematów zwołanej przez Andrzeja Dudę Rady Gabinetowej, czyli wspólnego posiedzenia prezydenta i rządu. Po obradach prezydent powiedział, że stanowisko jest jednoznaczne.

- Albo Polska będzie mogła zabrać głos, albo polski prezydent nie powinien brać udziału w tym wydarzeniu - powiedział Andrzej Duda. Podkreślił, że od początku rozmów ze stroną izraelską stanowisko Polski było niezmienne. Marek Magierowski, polski ambasador w Izraelu, napisał na Twitterze, że zarówno Instytut Jad Waszem, jak i władze Izraela od co najmniej czterech miesięcy wiedziały o warunkach udziału Andrzeja Dudy w Forum, które odbędzie się 23 stycznia.

Andrzej Duda powiedział, że brak wystąpienia polskiego prezydenta, który mówiłby o ofiarach II wojny światowej i Holokaustu, jest nie tylko godzeniem w interesy Polski i Polaków, którzy ratowali Żydów, ale jest zakłamywaniem prawdy historycznej. Prezydent podkreślił, że w Holokauście życie straciło trzy miliony polskich Żydów, co jest połową liczby wszystkich ofiar zagłady. Prezydent podziękował uczestnikom Rady Gabinetowej za poparcie jego stanowiska w sprawie podróży do Jerozolimy.

Sytuacja w Iraku i Iranie

W "Sygnałach dnia" poruszono także kwestię irańskich ataków na bazy wojskowe USA i sojuszników. - Informacje z Bliskiego Wschodu są niepokojące, ale chciałbym uspokoić, polskim żołnierzom nic się nie stało. Nie ma żadnych ofiar wśród polskich żołnierzy, którzy stacjonują w kilku bazach na terenie Bliskiego Wschodu – poinformował Piotr Müller.

Jak zaznaczył gość audycji, sytuacja na Bliskim Wschodzie jest bardzo dynamiczna. - Podkreślamy na polu międzynarodowym, że konieczna jest deeskalacja działań. Staramy się na polu dyplomatycznym łagodzić sytuację i zachęcać do tego, by nie podejmować żadnych dalszych kroków o charakterze zbrojnym - powiedział rzecznik rządu. Dodał, że rząd podchodzi do sytuacji w sposób zrównoważony, ma jednak świadomość, że może ona się diametralnie zmieniać. - Będziemy reagować dynamicznie - podkreślił.

- Żadne informacje nie potwierdzają, żeby jakiekolwiek zagrożenia o charakterze terrorystycznym na terenie Polski miały mieć miejsce - powiedział Müller.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzi: Grzegorz Jankowski

Gość: Piotr Müller (rzecznik rządu)

Data emisji: 08.01.2020

Godzina emisji: 07.15

pg/kh