Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Bartłomiej Bitner 28.01.2020

Koronawirus z Chin nadal tajemniczy. Ekspert: wciąż nie wiemy o nim dużo

- Śmiertelność w przypadku koronawirusa jest zdecydowanie mniejsza niż w przypadku wirusów SARS i MERS. Wiemy też, że ten drobnoustrój przenosi się z człowieka na człowieka. Ale wciąż dużo o nim nie wiemy i nie zanosi się na to, by w najbliższym czasie wyprodukowano lek przeciwko niemu - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Izabela Kucharska, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego.

Koronawirus (2019-nCoV) niezwykle szybko się rozprzestrzenia. Nie tylko w Chinach, gdzie wybuchła epidemia, ale także w innych krajach, w tym jednym europejskim, zdiagnozowano przypadki zarażenia się tym drobnoustrojem. Jest niezwykle groźny - w Państwie Środka, jak podały we wtorek chińskie władze, z jego powodu zmarło już 106 osób, a zarażonych nim jest już tam ponad 4 tys. osób. 690 osób pozostaje w stanie ciężkim lub krytycznym.

wirus pap 1200.jpg
Chiński koronawirus - 2019-nCoV. Jakie są objawy zakażenia i jak się przed nim chronić?

W Polsce na szczęście nie odnotowano jeszcze przypadku zakażenia nowym koronawirusem. Zagrożenie jednak istnieje - do jednego ze szpitali w województwie kujawsko-pomorskim zgłosił się mężczyzna z objawami grypopodobnymi, który bał się, że zaraził się 2019-nCoV, bo podróżował z Australii przez Chiny. Obecnie pozostaje w lecznicy na obserwacji.

- Genetycznie nowy koronawirus jest nawet w 80 proc. podobny do koronawirusów SARS i MERS, z którymi w przeszłości mieliśmy już do czynienia. W 20 proc. jednak się od nich różni. Wiemy także, że śmiertelność w jego przypadku jest zdecydowanie mniejsza niż w przypadku SARS i MERS. Wiadomo również, że ten drobnoustrój przenosi się z człowieka na człowieka, a najbardziej narażeni na zakażenie są ludzie dorośli, którzy mają obniżoną odporność - powiedziała Izabela Kucharska.

"Nie wyjeżdżajmy do Chin, jeśli nie musimy"

Przyznała, że o nowym koronawirusie wciąż jeszcze wiele nie wiadomo. Dlatego, jak dodała, dwa wskazane przez WHO laboratoria referencyjne w Berlinie i Hamburgu współpracują z laboratoriami krajowymi innych krajów w Europie, by jak najlepiej poznać wirusa i uzyskać pełną zdolność do diagnostyki.

Medycznego remedium na 2019-nCov nadal nie ma. Eksperci twierdzą, że są dwa leki antywirusowe, które mogą być pomocne w osłabieniu objawów zakażenia, ale nie ma skutecznej szczepionki przeciwko koronawirusowi. Nie zanosi się też na to, żeby w najbliższym czasie taki lek został wyprodukowany. Wobec tego jedynym skutecznym działaniem jest to, by nie wyjeżdżać do Chin, jeśli nie musimy tego robić - podkreśliła Izabela Kucharska.

PAP Chiny koronawirus 2 1200.jpg
Epidemia koronawirusa. Szef GIS: jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Gość: Izabela Kucharska (zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego)

Data emisji: 28.01.2020

Godzina emisji: 12.19

bb/kh