Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Bartłomiej Bitner 30.01.2020

Szef MON: F-35 to "top of the top" uzbrojenia, piątek przejdzie do historii Wojska Polskiego

- F-35 jest samolotem nieporównywalnym z żadnym innym. Siłom powietrznym, które nim dysponują, daje wielką przewagę. To jest "top of the top" jeśli chodzi o uzbrojenie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia szef MON Mariusz Błaszczak. Dodał, że najbliższy piątek przejdzie do historii, bo tego dnia zostanie podpisana umowa kupna myśliwców.

Na piątek zaplanowano podpisanie umowy zakupu od USA wielozadaniowych samolotów bojowych F-35. Dokument w Dęblinie parafuje szef MON Mariusz Błaszczak, co zapewni ściągnięcie tych maszyn do Polski. 32 najnowocześniejsze myśliwce piątej generacji, warte 4,6 mld USD, zaczną trafiać do naszego kraju od 2024 r. Według deklaracji złożonych w ubiegłym roku przez koncern Lockheed Martin, producenta F-35, pierwsze egzemplarze mają nam zostać dostarczone właśnie za cztery lata.

f-35 f35 free shut 1200.jpg
Szef MON: w tym tygodniu podpisanie umowy na zakup F-35

Szef MON podkreślił, że piątek przejdzie do historii polskiego wojska. Powodem jest fakt, że umowa dotyczy zakupu jednych z najlepszych samolotów wojskowych na świecie. - F-35 jest myśliwcem nieporównywalnym z żadnym innym. Siłom powietrznym, które nim dysponują, daje wielką przewagę. To jest top of the top, jeśli chodzi o uzbrojenie - podkreślił w audycji "Sygnały dnia" Mariusz Błaszczak.

Zaznaczył, że kupno F-35 ma nie tylko wzmocnić polską armię, ale także działać prewencyjnie. - Chodzi o odstraszanie. O to, by ewentualny przeciwnik zdawał sobie sprawę z tego, że jeżeli napadnie na naszą ojczyznę, to spotka się ze stanowczą odpowiedzią. Bo ten samolot takiej odpowiedzi może udzielić - powiedział minister obrony narodowej.

Różnice między F-35 a F-16

Mariusz Błaszczak pokrótce przedstawił różnice między samolotami F-35 a myśliwcami F-16, którymi m.in. dysponuje polskie wojsko. - F-16 to nowoczesna maszyna, ale F-35 jest jeszcze nowocześniejszy. Pilot F-16 sam zbiera i obrabia informacje, a potem na ich podstawie podejmuje decyzje. W przypadku F-35 to samolot za pilota zbiera i obrabia informacje i rekomenduje podejmowanie działań - wyjaśnił Mariusz Błaszczak.

Przypomniał, że na świecie tylko elitarny klub państw dysponuje lub w niedługim czasie będzie dysponował F-35. - Tych państw jest dziewięć. Funkcjonują one w programie wspólnej budowy myśliwców F-35. Do tego dochodzą jeszcze cztery, w tym Polska, które otrzymały od Kongresu USA zgodę na kupno tych maszyn - podkreślił szef MON.

twitter mariusz błaszczak black hawk 1200.jpg
Szef MON: przetargi w Wojsku Polskim będą bardziej przejrzyste

Zdaniem szefa MON Polska kupi samoloty w dobrej cenie. - Kiedy zapytaliśmy po raz pierwszy o możliwość kupna F-35, rozpoczęliśmy całą procedurę. Kongres USA, Departament Stanu i Pentagon zgodziły się, żeby sprzedać Polsce ten samolot - powiedział Mariusz Błaszczak, podkreślając, że nie każde państwo taką zgodę otrzymuje. Jak dodał, zaproponowana cena wynosiła wówczas 6,5 mld USD, ale ostatecznie wyniosła prawie 2 mld mniej. - Jest to cena porównywalna do tej, za jaką Belgia kupiła identyczne samoloty - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

* * *

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzi: Krzysztof Świątek

Gość: Mariusz Błaszczak (minister obrony narodowej)

Data emisji: 30.01.2020

Godzina emisji: 7.15

bb/kh